Konsulat Ukrainy w Krakowie przestał obsługiwać mężczyzn w wieku poborowym?

krknews.pl 1 tydzień temu

Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym przebywających poza granicami kraju. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział we wtorek „sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, przebywających zarówno w kraju jak i za granicą”. Konsulaty Ukrainy wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat.

Konsulaty Ukrainy przestały świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział, iż niedługo resort poinformuje o nowych regulacjach wobec mężczyzn podlegających służbie wojskowej, przebywających za granicą.

„Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec ojczyzny” – napisał w mediach społecznościowych ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
Szef MSZ Ukrainy zapowiedział, iż niedługo resort poinformuje o nowych regulacjach wobec mężczyzn objętych obowiązkiem służby wojskowej, przebywających za granicą.

„Jeśli ci ludzie uważają, iż ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje swoje życie za to państwo, a ktoś posiedzi za granicą, a przy tym będzie otrzymywać od państwa usługi, to tak to nie działa” – napisał Kułeba.

Jak podkreślił, przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa, a on sam wydał polecenie, by przywrócić „sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i poza nią”. „To będzie uczciwe” – oświadczył minister Kułeba. Ma to związek z uchwaloną niedawno ustawą, dotyczącą m.in. mobilizacji.

W poniedziałek opublikowano nieoficjalnie kopię decyzji kierownictwa MSZ, nakazującej szefom placówek zagranicznych wstrzymanie wszystkich usług konsularnych oprócz tych związanych z powrotem na Ukrainę.

Poprosiliśmy Konsulat Ukrainy w Krakowie o komentarz w tej sprawie. Na odpowiedz czekamy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał 2 kwietnia br. ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat. Ustawa o mobilizacji przewiduje, iż Ukraińcy w wieku poborowym nie będą otrzymywali wezwań, ale jeżeli nie zarejestrują się do służby wojskowej, usługi konsularne zostaną wobec nich ograniczone. W ten sposób osoba przebywająca za granicą bez odpowiedniego dokumentu rejestracyjnego nie będzie mogła uzyskać na przykład paszportu.
W grudniu ubiegłego roku prezydent Ukrainy oświadczył, iż armia proponuje zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób. Zastrzegł jednak, iż „jest to bardzo delikatna sprawa”.

Patrycja Bliska

Idź do oryginalnego materiału