W ostatnim czasie Polska była świadkiem niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej Falcon 9 R/B, co spowodowało niepewność i zaniepokojenie wśród mieszkańców. Jak się okazało, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wysłała komunikat na nieaktualny adres e-mail, co uniemożliwiło adekwatną reakcję ze strony resortu obrony narodowej. Czy jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z tego typu sytuacjami? Jakie środki bezpieczeństwa zostały podjęte, aby uniemożliwić podobne incydenty w przyszłości?
Kosmiczne Zagrożenie: Statystyki i Dane
Według danych POLSA, w nocy z wtorku na środę nad terytorium Polski doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej Falcon 9 R/B, której masa wynosiła około 4 tony. Rakieta została wystrzelona 1 lutego z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii, w ramach misji Space X Starlink Group 11-4. Jak podaje POLSA, w 2022 roku na Ziemię spadło aż 124 obiektów kosmicznych, z czego 45 zostało wykrytych przez POLSA.
Błędy Komunikacyjne: Problemy z POLSA
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, iż do resortu obrony narodowej nie dotarł komunikat POLSA w sprawie możliwego upadku szczątków rakiety Falcon 9 na terenie Polski. Powodem była nieaktualny adres e-mail, na który POLSA wysłała komunikat. Jak podkreślił Kosiniak-Kamysz, sytuacja z POLSA została wyjaśniona, ale należy poprawić komunikację. Minister także przyznał, iż nie miał informacji, czy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wiedziało o rakiecie.
Reakcja MON: Systemy Gotowości
Kosiniak-Kamysz poinformował, iż w czwartek rano systemy gotowości były w wyższej gotowości, z uwagi na nalotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej nad Ukrainą. Minister także dodał, iż w środę przyszło ostrzeżenie od sojuszników z Unii Europejskiej na temat innego obiektu, który może znaleźć się nad Polską. Zapowiedział, iż od godziny 9.48 do godz. 21.56 kolejny potencjalny obiekt może wejść w atmosferę nad 12 państwami Europy, w tym nad Polską.
Bezpieczeństwo Kosmiczne: Przyszłość i Wyzwania
Przypadek niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety Falcon 9 R/B pokazuje, iż bezpieczeństwo kosmiczne jest coraz bardziej istotnym wyzwaniem dla Polski i całej Europy. Jak podaje Europolska Agencja Kosmiczna (ESA), liczba obiektów kosmicznych na orbicie Ziemi przekroczyła 100 000. To oznacza, iż ryzyko kolizji i upadków obiektów kosmicznych na Ziemię jest coraz większe. Dlatego też POLSA i MON muszą poprawić swoją komunikację i współpracę, aby uniemożliwić podobne incydenty w przyszłości. Jak się wydaje, przyszłość bezpieczeństwa kosmicznego w Polsce będzie zależała od skutecznej współpracy między POLSA, MON i innymi agendami rządowymi.
Read more:
Kosmos i Bezpieczeństwo: Jak Polska Radzi Sobie z Niebezpiecznymi Obiektami Kosmicznymi?