KPK OT z wizytą u Sióstr Felicjanek,
w 85 rocznicę deportacji Polaków na Sybir

W następstwie agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939, w czterech kolejnych deportacjach wywieziono w głąb Rosji setki tysięcy obywateli polskich. Pierwsza deportacja przeprowadzona przez NKWD rozpoczęła się 10 lutego 1940 r. Do kolejnych doszło 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 r. oraz 20 czerwca 1941 r. Całkowita liczba wywiezionych Polaków nie jest znana. Wielu zmarło w drodze, tysiące nie wróciło do kraju. Duża liczba tych, którzy przetrwali, po latach tułaczki znalazło się m.in. w Kanadzie.

Wśród ocalałych Sybiraczek żyjących w tej chwili Kanadzie, znalazły się dwie wówczas młode dziewczęta, 11-letnia Stanisława Kunicka i 9-letnia Stefania Bojarczuk. Po latach wygnania, kolejne różniące się drogi tych nie znających się wtedy zesłanek, zbiegły się i połączyły w Kanadzie. Przybyły do Kanady poprzez kraje Dalekiego i Bliskiego Wschodu w odmiennych okolicznościach i losy ich życia były odmienne.

Stanisława Kunicka urodziła się w 1929 r. w okolicach Tarnopola. Została wywieziona na Syberię drugim transportem razem z trojgiem rodzeństwa. Wojna na zawsze rozłączyła ją z pozostałym rodzeństwem i rodziną. W 1951 r. wstąpiła do zakonu w …