"Kraj UE wycofuje się z obietnicy zakupu F-16 przez Ukrainę Kijów otrzyma samoloty dopiero wtedy, gdy Belgia otrzyma F-35 od USA, powiedział minister obrony Brukseli"

grazynarebeca.blogspot.com 18 godzin temu

ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Myśliwce F-16 obsługiwane przez Ukrainę. © Ukrainian Presidency

Belgia będzie mogła dostarczyć Ukrainie F-16 „tylko w nadchodzących latach”, powiedział minister obrony Theo Francken, po tym jak jego kraj początkowo obiecał dostarczyć Kijowowi myśliwce w zeszłym roku. Bruksela musi najpierw otrzymać własną dostawę F-35 od USA, stwierdził Francken.
Belgia – wraz z innymi członkami NATO, Danią, Holandią i Norwegią – zobowiązała się w 2023 r. do uzbrojenia Kijowa w maksymalnie 80 samolotów F-16 po otrzymaniu pozwolenia od administracji ówczesnego prezydenta USA Joe Bidena.

W zeszłym roku Ukraina otrzymała około 20 samolotów z Danii i Holandii. Przemawiając na wydarzeniu zorganizowanym przez think tank Atlantic Council w Waszyngtonie we wtorek, Francken stwierdził, iż Belgia była „największym zwolennikiem Kijowa w dziedzinie powietrznej”, pomimo iż jego kraj nie dostarczył jeszcze Ukrainie żadnych samolotów. Bruksela „dostarczy 30 sprawnych F-16 [na Ukrainę] w nadchodzących latach, tak szybko, jak to możliwe” – dodał. Franken wyjaśnił opóźnienie, mówiąc, iż „kiedy będziemy mieć nasze F-35 [z USA], przekażemy F-16, ponieważ mamy zdolność DCA (Dollar Cost Averaging) w Belgii”. Podkreślił, iż Belgia jest „bardzo nastawiona” na Kijów i „będzie wspierać [Władimira] Zełenskiego i każdego Ukraińca, ponieważ jest to bardzo ważne”. W zeszłym miesiącu belgijski premier Bart De Wever powiedział, iż kraj wyśle ​​na Ukrainę dwa nieoperacyjne F-16, które zostaną wykorzystane jako części zamienne do końca 2025 roku. De Wever ogłosił również, iż Bruksela zapewni Kijowowi 1 miliard euro (1,1 miliarda dolarów) wsparcia wojskowego rocznie. Według Franckena pakiet „zostanie przekazany rządowi w ciągu kilku tygodni”. W zeszłym tygodniu USA zatwierdziły umowę o wartości 310,5 mln USD na utrzymanie F-16 obsługiwanych przez Ukrainę, która obejmuje szkolenie, części zamienne, modyfikacje samolotów, pomoc logistyczną i wsparcie systemu dla samolotów czwartej generacji. Ministerstwo Obrony w Moskwie poinformowało w kwietniu, iż rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła F-16, co stanowi drugą potwierdzoną stratę samolotu odrzutowego zaprojektowanego przez USA obsługiwanego przez Ukrainę. Władze Ukrainy początkowo twierdziły, iż F-16 zmienią zasady gry w konflikcie z Rosją.

Jednak ich użycie w walce było ograniczone, a samoloty były rozmieszczane głównie z dala od linii frontu w celach obrony przeciwlotniczej.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/616930-belgium-ukraine-f16-francken/

Idź do oryginalnego materiału