Kraje bałtyckie i Polska zabiegają o fundusze UE na utworzenie potężnej linii obrony granic

biegowelove.pl 1 miesiąc temu

Państwa członkowskie NATO Estonia, Łotwa, Litwa i Polska ubiegają się o fundusze UE na budowę sieci bunkrów, barier, linii dystrybucyjnych i składów wojskowych wzdłuż swoich granic z Rosją i Białorusią.

Helsinki — Państwa członkowskie NATO Estonia, Łotwa, Litwa i Polska będą ubiegać się o fundusze Unii Europejskiej na budowę sieci bunkrów, barier, linii dystrybucyjnych i składów wojskowych wzdłuż swoich granic z Rosją i Białorusią, ogłosili w sobotę estońscy urzędnicy.

Trzy państwa bałtyckie początkowo ogłosiły plan „Bałtyckiej Linii Obronnej” w styczniu. W maju Polska ogłosiła Podobny projekt pod nazwą „Tarcza Wschodnia” W celu wzmocnienia granic z rosyjską enklawą Kaliningrad i Białorusią.

„Potrzeba utworzenia linii obrony (nad regionem bałtyckim) wynika z sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i wspiera nową koncepcję wysuniętej obrony NATO” – stwierdził w oświadczeniu estoński minister obrony Hannu Pefkur, dodając, iż „bardzo ważna jest koordynacja naszych działań z Polska.”

„Jednocześnie wzmacnia bezpieczeństwo Unii Europejskiej i militarną obronę jej granic, dlatego wyraźnie widzimy, iż Unia Europejska może wesprzeć projekt także finansowo” – dodał.

Ministrowie obrony czterech państw europejskich z siedzibą w Wschodnie Skrzydło NATO Spotkali się w piątek w Daugavpils na południowym wschodzie Łotwy, aby omówić finansowanie projektu.

Nie określili, o jaką kwotę pomocy finansowej dla projektu będą się ubiegać od Brukseli, ale we wspólnym oświadczeniu zauważyli, iż „wojna Rosji z Ukrainą pokazała, iż ​​tworzenie fizycznych barier na otwartym terenie bez naturalnej osłony obronnej jest najważniejsze choćby w sferze technologicznej. ” zaawansowanej wojny.”

Tak powiedzieli ministrowie Rosną zagrożenia zewnętrzne na granicy polsko-bałtyckiej Intensyfikacja fortyfikacji wzdłuż granic z Rosją i Białorusią „pozostaje najwyższym priorytetem, który przyczynia się do realizacji naszego zobowiązania do obrony każdego centymetra terytorium NATO”.

Linia obrony nie obejmuje umocnień przybrzeżnych na Morzu Bałtyckim, które są wspólne dla czterech krajów.

W Estonii, najmniejszym z czterech państw liczących 1,3 miliona mieszkańców, linia obrony granicy ma zostać utworzona w trzech etapach, począwszy od 2025 roku – podało Ministerstwo Obrony.

Urzędnicy w Tallinie powiedzieli na początku tego roku, iż w nadchodzących latach Estonia wybuduje do 600 schronów wzdłuż 333-kilometrowej (207 mil) granicy z Rosją, a szacunkowy koszt wyniesie 60 milionów euro (67 milionów dolarów). Projekt może jednak napotkać trudności i opóźnienia, ponieważ bunkry będą musiały zostać zbudowane na terenach prywatnych.

Polska spodziewa się, iż linia obronna zostanie uruchomiona w 2028 r. kosztem ok. 2,3 mld euro (2,6 mld dolarów), na Litwie – 300 mln euro (335 mln dolarów).

Według estońskich urzędników obrony w czasie pokoju wzdłuż fortyfikacji granicznych nie będą rozmieszczane żadne miny, druty kolczaste, broń przeciwpancerna ani inne urządzenia.

Idź do oryginalnego materiału