Krajowy Plan Energii i Klimatu przyjęty przez MKiŚ

upday.com 7 godzin temu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęło Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu, który teraz zostanie przekazany do nowo utworzonego Ministerstwa Energii. Dokument określa sposób realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej przez Polskę. Komisja Europejska już dwukrotnie wzywała polski rząd do przesłania zaktualizowanego planu.

Jak podkreśliła minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu zostanie przekazany w wersji przyjętej przez kierownictwo resortu klimatu do nowo utworzonego Ministerstwa Energii. Nowy resort będzie prowadzić dokument dalej, ale we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Kolejne etapy procedowania obejmują przedstawienie planu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz Radzie Dialogu Społecznego jako instytucjom opiniującym. Następnie dokument trafi do komitetów: ds. europejskich, ekonomicznego i stałego Rady Ministrów, by wreszcie zostać przyjętym przez rząd.

Opóźnienia w harmonogramie

Pierwotny harmonogram zakładał przyjęcie Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu przez rząd do września, jak poinformowała wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Przypomniała, iż obecny rząd zastał dwuletnie opóźnienie w pracach nad tym dokumentem.

Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu jest dokumentem opracowywanym na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 2018 roku. Wskazuje, w jaki sposób kraj członkowski będzie się rozwijał, realizując cele klimatyczne Unii Europejskiej.

Dwa scenariusze rozwoju

Polski plan zawiera dwa scenariusze: bazowy i zwiększonych ambicji. Dokument ma najważniejsze znaczenie dla określenia kierunków transformacji energetycznej kraju w najbliższych latach.

Komisja Europejska już dwukrotnie wzywała polski rząd do przesłania zaktualizowanego dokumentu. Ostatni raz miało to miejsce 12 marca bieżącego roku.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału