Stanowisko Kremla: Agencja Reutera poinformowała, iż Kreml oświadczył w poniedziałek, iż stanowisko administracji Donalda Trumpa w sprawie wykluczenia członkostwa Ukrainy w NATO "daje Moskwie satysfakcję". - Słyszeliśmy od urzędników z Waszyngtonu na różnych szczeblach, iż członkostwo Ukrainy w NATO jest wykluczone - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Oczywiście, jest to coś, co sprawia nam satysfakcję i pokrywa się z naszym stanowiskiem - dodał. Agencja przypomniała również słowa specjalnego wysłannika Białego Domu gen. Keitha Kellogga, który powiedział w niedzielę, iż członkostwo w NATO jest dla Ukrainy "poza dyskusją".
REKLAMA
Kreml jest gotowy? Jednocześnie pojawiają się doniesienia, iż Moskwa jest gotowa do rozmów z Kijowem. Tak ma wynikać z niedawnej wypowiedzi rzecznika Kremla. Chodzi o ustalenia dotyczące powstrzymania się od ataków na cywilną infrastrukturę. Cytowany przez ukraińską agencję Unian Dmitrij Pieskow miał oświadczyć, iż Rosja pozostaje otwarta na poszukiwanie "pokojowego uregulowania" konfliktu. Pieskow miał podkreślić, iż kwestia ta jest omawiana z Waszyngtonem i trwające prace powinny dać pozytywny rezultat. Ukraińskie media przypominają, iż w Wielkanoc Władimir Putin ogłosił trzydziestogodzinne zawieszenie broni, które Rosja wielokrotnie naruszyła. Podkreślają też, iż od początku wojny nie było bezpośrednich rosyjsko-ukraińskich rozmów. Według rosyjskich mediów niezależnych Kijów jest gotów pochylić się nad każdą inicjatywą, która doprowadzi do przerwania działań zbrojnych.
Zobacz wideo Nasze dzieci wciąż będą żyły w cieniu wrogiej Rosji
Propozycja USA: W ubiegłym tygodniu amerykańska agencja Bloomberg poinformowała, iż Stany Zjednoczone proponują złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję jako część planu pokojowego z Ukrainą. Z jej informacji wynika, iż projekt Waszyngtonu zakłada też zamrożenie wojny. Jak doniosła agencja, w ramach planu wojna ma zostać zamrożona. To oznacza, iż ukraińskie tereny okupowane przez Rosję pozostaną pod kontrolą Kremla. Sankcje na Rosję zostałyby złagodzone, gdyby zawieszenie broni okazało się trwałe. Projekt przewiduje, iż Ukraina nie przystąpi do NATO. Donald Trump już w przeszłości wykluczył przystąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Stwierdził ponadto, iż jej "ambicje, by wejść do NATO, były prawdopodobnie powodem, dla którego zaczęła się wojna". Szef Pentagonu Pete Hegseth określił to z kolei jako "nierealny" pomysł. Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO we wrześniu 2022 roku.
Czytaj także: "Koniec 'rozejmu wielkanocnego' w Ukrainie. Putin ocenił ten czas i 'aktywność Kijowa'".Źródła: Reuters, Kyiv Independent, IAR