Kreml szykuje się do zakończenia wojny jeszcze w tym roku? "Nie jest już w stanie ukrywać kryzysu"

wiadomosci.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Sputnik/Gavriil Grigorov/Pool via REUTERS


Wewnętrzny raport dla niemieckiego rządu, do którego treści dotarł "Bild", wskazuje, iż Rosja jeszcze w tym roku może przygotowywać się do wygaszenia konfliktu w Ukrainie. Według dokumentu o nastrojach na Kremlu zadecydowały między innymi coraz dotkliwsze problemy gospodarcze.
Sygnały z Moskwy: Na Kremlu coraz poważniej mówi się o konieczności szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie - wynika z wewnętrznej analizy dla niemieckiego rządu, na którą powołuje się "Bild". Przytaczana przez dziennik treść dokumentu wskazuje, iż Moskwa może przygotowywać się do wygaszenia konfliktu jeszcze w tym roku. Co więcej, ośrodek władzy ma wysyłać już odpowiednie sygnały rosyjskiej opinii publicznej i społeczności międzynarodowej.


REKLAMA


Rosja w kryzysie: Jednym z argumentów za scenariuszem szybkiego zakończenia konfliktu mają być problemy gospodarcze, które w ostatnim czasie stają się dla Rosji coraz bardziej dotkliwe. Niemiecka analiza wylicza między innymi znaczny wzrost stóp procentowych i cen żywności, a także gwałtowny spadek wartości rubla, który w raptem pięć miesięcy stracił ponad 20 procent względem euro. "Pracujący na trzy zmiany przemysł zbrojeniowy nie jest już w stanie maskować kryzysu innych gałęzi przemysłu" - pisze "Bild".


Zobacz wideo Jak najskuteczniej bronić się przed Rosją?


Propaganda sukcesu: Raport dla niemieckiego rządu wskazuje ponadto, iż bodźcem do wygaszenia konfliktu i rozpoczęcia rozmów pokojowych mogą być również wybory parlamentarne zaplanowane na 2026 rok. Do czasu rozpoczęcia kampanii środowisko Jednej Rosji, partii będącej zapleczem politycznym Władimira Putina, chce przedstawić społeczeństwu "obraz zwycięstwa". Mają na niego składać się między innymi efekty "specjalnej operacji wojskowej".
Kontrolowany przeciek: "Bild" zwraca uwagę, iż podobna teza o powojennej kampanii wyborczej do parlamentu została opublikowana wcześniej na łamach rosyjskiego dziennika "Kommiersant". Pismo to nie jest medium opozycyjnym, a publikacja poufnych materiałów dotyczących obozu władzy mogłaby mieć dla niego poważne konsekwencje. W związku z tym strona niemiecka uznaje artykuł za celowy "przeciek" podsunięty dziennikowi przez Kreml. Jego celem miałoby być zaznajomienie opinii publicznej z określoną ideą.Więcej na temat problemów gospodarczych Rosji w artykule Next.gazeta.pl: "Nóż w plecy Putina. Głośny sprzeciw ludzi bliskich Kremlowi. 'Zakończmy konflikt'".Źródło: Bild
Idź do oryginalnego materiału