Księżniczka Anastazja ze znanej bajki żyła naprawdę. Jaki los spotkał córkę cara?

gazeta.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: Domena publiczna/Disney plus/screen


Bolszewicy zamordowali rodzinę cara Mikołaja II, jednak w przestrzeni publicznej pojawiało się wiele plotek o rzekomym ocaleniu któregoś z dzieci. Jedna z nich stała się inspiracja do stworzenia bajki "Anastazja".
W 1997 roku w amerykańskich kinach pojawił się film rysunkowy zatytułowany "Anastazja". Jego główną bohaterką jest sierota Ania, która okazuje się być Anastazją Nikołajewną Romanową, następczynią carskiego tronu. Dziewczyna, która spędziła ostatnie dziesięć lat w sierocińcu, nie pamięta nic ze swojej przeszłości. Zanim dowie się prawdy, przeżyje wiele przygód a wśród nich spotkania z niebezpiecznym, posługującym się czarną magią Rasputinem.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Car miał pięcioro dzieci
Aleksandra Fiodorowna w 1894 roku wyszła za mąż za Mikołaja II. W 1895 roku na świat przyszło pierwsze dziecko pary, córka Olga. Dwa lata później Aleksandra wydała na świat kolejną dziewczynkę - Tatianę. W 1899 roku urodziła się Maria, a w 1901 roku - czwarta córka Anastazja. W 1904 roku przyszedł na świat Aleksy Mikołajewicz Romanow. Zgodnie z prawem sukcesyjnym automatycznie stał się następcą tronu. Jego narodziny obwieściło 300 wystrzałów z twierdzy Pietropawłowskiej, a do chrztu był niesiony na złotej poduszce.


Straszliwy los carskiej rodziny
W 1917 roku wybuchła rewolucja lutowa. Cesarz Mikołaj II abdykował. Los jego i jego rodziny był w kraju niepewny, jednak ten nie zdecydował się na ucieczkę. W nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku cała jego rodzina została rozstrzelana. Aleksy, jako iż był następcą tronu, zginął jako pierwszy z pięciorga dzieci cesarza. Ciała rodziny poćwiartowano, oblano kwasem i wywieziono do lasu.


Pojawiali się oszuści
Początkowo egzekucja cesarskiej rodziny utrzymywana była w tajemnicy. Bolszewicy bali się reakcji opinii publicznej na wieść o bestialskim zamordowaniu córek i syna Mikołaja. W związku z tym pojawiały się rozmaite plotki, a między nimi doniesienia o rzekomym cudownym ocaleniu któregoś z dzieci. Nie brakowało oszustów podających się za członków cesarskiej rodziny, najczęściej za Aleksego lub Anastazję. Za księżniczkę podawało się łącznie ponad 80 kobiet z różnych zakątków świata. Jedną z nich była Franciszka Szankowska córka polskiego rolnika spod Gdańska.
Idź do oryginalnego materiału