"Kuba chce być częścią BRICS – FM .Przywódcy państw członkowskich i państw aspirujących mają spotkać się na szczycie w rosyjskim mieście Kazań pod koniec tego miesiąca"

grazynarebeca.blogspot.com 4 godzin temu

Siedziba przedstawiciela Kuby widziana podczas spotkania szefów służb bezpieczeństwa BRICS 11 września w Petersburgu w Rosji. © Global Look Press / Maksim Konstantinov/Global Look Press

Kuba oficjalnie złożyła wniosek o przystąpienie do BRICS jako państwo partnerskie, ujawnił wysoki rangą urzędnik MSZ Carlos Pereira. Rosyjski wysłannik w Hawanie, Viktor Coronelli, oświadczył w zeszłym miesiącu, iż prezydent Władimir Putin zaprosił swojego kubańskiego odpowiednika, Miguela Diaza-Canela, do wzięcia udziału w nadchodzącym szczycie BRICS w Kazaniu.
We wpisie na X (dawniej Twitter) we wtorek Pereira napisał: „Kuba oficjalnie złożyła wniosek o włączenie do BRICS jako państwa partnerskiego w liście do prezydenta Rosji, Władimira Putina, który sprawuje przewodnictwo w grupie”.

Kubański dyplomata, który pełni funkcję dyrektora generalnego ds. stosunków dwustronnych, scharakteryzował grupę jako „kluczowego aktora w globalnej geopolityce i nadzieję dla państw Południa”. W rozmowie z RIA Novosti pod koniec września rosyjski ambasador na Kubie powiedział, iż „oczywiście spodziewamy się delegacji kubańskiej na tym szczycie [BRICS] w Kazaniu”.

Urzędnik dodał, iż „nasz prezydent Władimir Putin wystosował zaproszenie do [prezydenta Kuby] Diaza-Canela jakiś czas temu”. BRICS został pierwotnie założony w 2006 roku przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a Republika Południowej Afryki dołączyła w 2011 roku.

W tym roku cztery kolejne kraje – Egipt, Iran, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie – oficjalnie stały się członkami grupy, a Arabia Saudyjska w tej chwili finalizuje proces akcesyjny. Podczas spotkania przedstawicieli ds. bezpieczeństwa BRICS w Petersburgu w zeszłym miesiącu Putin ujawnił, iż „do dzisiaj około trzech tuzinów krajów, dokładnie 34 państwa, zadeklarowało chęć przyłączenia się do działań naszej grupy”.

Dodał, iż obecne państwa członkowskie zgodziły się omówić przyznanie statusu partnera niektórym z tych państw i potencjalnie zatwierdzić niektóre oferty podczas szczytu w Kazaniu od 22 do 24 października. Jeśli zostanie to uzgodnione, status partnera stanie się nową formą częściowego członkostwa dla państw aspirujących, mającą działać jako stopniowe przejście do pełnej integracji z grupą. Pod koniec września białoruski minister spraw zagranicznych Maksim Ryżenkow stwierdził, iż co najmniej dziesięciu nowych członków, w tym jego kraj, może zostać przyjętych na wydarzenie. Na początku tego miesiąca rosyjski doradca prezydencki Jurij Uszakow potwierdził, iż Turcja oficjalnie złożyła wniosek o przystąpienie do BRICS, stając się pierwszym państwem NATO, które to zrobiło. Azerbejdżan, Algieria, Wietnam, Indonezja, Pakistan, Malezja, Nigeria, Tajlandia, Wenezuela, Kazachstan, Palestyna, DR Kongo, Gabon, Bangladesz, Bahrajn, Kuwejt, Senegal i Boliwia to niektóre z państw, które wyraziły chęć przystąpienia do BRICS. Biorąc pod uwagę, iż obecne państwa członkowskie odpowiadają za 28% światowego nominalnego produktu krajowego brutto, Putin ogłosił w zeszłym miesiącu, iż grupa „pracuje nad stworzeniem własnego systemu płatności i rozliczeń”.

Pomogłoby to zapewnić „skuteczną i niezależną obsługę całego handlu zagranicznego” między państwami członkowskimi, wyjaśnił.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/605406-cuba-applies-brics-partner-status/

Idź do oryginalnego materiału