KULTURA. Dziś otwarcie wystawy Krzysztofa Gębarowskiego

esanok.pl 2 dni temu

SANOK. Dziś w Muzeum Budownictwa Ludowego o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii p.t. ŚLADY Dziedzictwo kulturowe Karpat Krzysztofa Gębarowskiego. Wystawę będzie można obejrzeć do końca sierpnia.

OPIS WYSTAWY. Wystawa fotograficzna "Ślady" prezentuje subiektywną wizję świata zamkniętego w geograficznej przestrzeni Karpat. Bogate dziedzictwo kulturowe tego niezwykłego regionu stało się inspiracją do stworzenia romantycznego, nieco wyidealizowanego bohatera. Na prezentowanych fotografiach poznajemy człowieka, dla którego tradycja i natura splatają się w harmonijną całość, a życie toczy się zgodnie z rytmem przyrody i dawnymi obyczajami. Wioski w Beskidzie Niskim, Bieszczady, pogranicze polsko-słowackie, ukraińskie Zakarpacie, rumuński Maramuresz tworzą spójny karpacki organizm, którego powiązania oraz podobieństwa historyczno-kulturowe stoją ponad nakreślonymi przez ludzi podziałami administracyjnymi, etnicznymi czy wyznaniowymi. Zachwyt wzbudzają folklor, piękno dzikiej przyrody, a nade wszystko wielka siła człowieka gór.

Zaprezentowane fotografie przedstawiają obrzędy i rytuały religijne, które od wieków są nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Przybliżają nam pracę pasterzy, prowadzących swoje stada przez malownicze górskie pastwiska, smolarzy podczas wypalania węgla drzewnego, a także pozwalają zanurzyć się w fascynującej codzienności wiejskiego życia. Każdy z tych obrazów jest przesiąknięty głębokim szacunkiem dla tradycji i duchowych wartości. Ukazuje świat, gdzie więzi międzyludzkie są silniejsze od technologicznych udogodnień, a duchowość przewyższa materialne dobra. Karpaty tworzą mozaikę osobliwości i unikatowych zdarzeń godnych tego, by o nich opowiedzieć. Wystawa "Ślady" to hołd dla kulturowego bogactwa Karpat i ludzi, którzy pielęgnują swoje dziedzictwo. Podążajmy za nimi, odkrywając miejsca, gdzie spokój i autentyczność są cennymi darami. Zatroszczmy się o to, aby kolejne pokolenia mogły czerpać z tego samego źródła piękna i mądrości.

źródło: MBL w Sanoku

grafika: MBL w Sanoku

Idź do oryginalnego materiału