Kurier przywiezie Ci powołanie na wojnę. Nowe przepisy weszły w życie

warszawawpigulce.pl 1 dzień temu

Do Dziennika Ustaw trafiło nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej wprowadzające istotne zmiany w systemie mobilizacji. Dokument szczegółowo określa, w jaki sposób Polacy otrzymają powiadomienie o obowiązku stawienia się do służby wojskowej w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny.

Fot. Shutterstock

Od skrzynki na listy po obwieszczenia na ulicach

Nowością jest rozbudowany system wielokanałowej dystrybucji kart powołania. Dokumenty mogą zostać dostarczone przez urzędników samorządowych, żołnierzy, funkcjonariuszy policji, a także – co stanowi istotną zmianę – przez pracowników Poczty Polskiej i kurierów. W przypadku trudności z bezpośrednim kontaktem, informacja o próbie doręczenia i konieczności skontaktowania się z odpowiednim organem zostanie umieszczona w skrzynce pocztowej adresata, na drzwiach mieszkania lub w widocznym miejscu przy wejściu na posesję.

Rozporządzenie wprowadza również szczególny priorytet dla przesyłek związanych z mobilizacją – karty powołania będą doręczane w pierwszej kolejności, przed jakimikolwiek innymi przesyłkami. System zakłada ekspresowe tempo działania – dokumenty, które trafią do placówki pocztowej przed godziną 8:00, muszą zostać dostarczone tego samego dnia do 15:00, a te przyjęte później – do północy.

Samorządy w centrum systemu mobilizacyjnego

Kluczową rolę w nowym systemie powiadamiania odgrywają włodarze gmin i miast. To wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą koordynować doręczanie kart powołania, a także mogą zadecydować – w porozumieniu z wojskiem – o przekazaniu dokumentów do dystrybucji przez pocztę, policję lub bezpośrednio do jednostek wojskowych.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest powierzenie pracownikom samorządowym funkcji kurierów. Zgodnie z rozporządzeniem, to właśnie urzędnicy miejscy i gminni będą w pierwszej kolejności pełnić rolę kurierów-wykonawców oraz kurierów-łączników w ramach tzw. akcji kurierskiej.

Samorządy otrzymały również zadanie przygotowania planów rozplakatowania obwieszczeń o mobilizacji. Każdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta będzie musiał opracować taki plan w uzgodnieniu z szefem lokalnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, aby informacja o mobilizacji została skutecznie rozpowszechniona wśród mieszkańców.

Surowe konsekwencje za niestawienie się do służby

Rozporządzenie przypomina też o poważnych konsekwencjach prawnych związanych z ignorowaniem wezwania do służby. Ustawa o obronie Ojczyzny przewiduje karę minimum 3 lat więzienia dla osób, które nie zgłoszą się w określonym terminie i miejscu po otrzymaniu powołania w czasie mobilizacji lub wojny.

Jeszcze surowsze konsekwencje czekają tych, którzy celowo będą unikać służby – w przypadku gdy niestawienie się ma na celu trwałe uchylenie się od obowiązku służby wojskowej, minimalna kara wynosi 5 lat pozbawienia wolności.

Przygotowania na czas zwiększonego zagrożenia

Nowe rozporządzenie jest elementem szerszej strategii wzmacniania bezpieczeństwa Polski w obliczu rosnących napięć międzynarodowych, szczególnie zagrożeń ze wschodu. Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, iż choć wszyscy mają nadzieję na utrzymanie pokoju, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich procedur na wypadek kryzysu.

System powiadamiania o mobilizacji stanowi najważniejszy element gotowości obronnej państwa, umożliwiając szybkie zmobilizowanie potrzebnych zasobów ludzkich w sytuacji zagrożenia. Nowe przepisy mają zapewnić, iż w razie konieczności proces ten przebiegnie sprawnie i efektywnie.

Idź do oryginalnego materiału