Tematem przewodnim szczytu było pogłębienie współpracy gospodarczej z Kijowem, przyspieszenie odbudowy Ukrainy oraz wsparcie jej drogi do przystąpienia do Unii Europejskiej. W otwarciu szczytu udział wzięli czołowi politycy, w tym Denys Szmyhal (premier Ukrainy), Marta Kos (unijna komisarz ds. rozszerzenia UE) oraz Adam Szłapka (minister ds. Unii Europejskiej).
Podczas szczytu komisarz ds. rozszerzenia Marta Kos oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosili nową inicjatywę strategiczną, która ma pogłębić więzi gospodarcze i inwestycyjne między UE a Ukrainą, wspierać odbudowę kraju oraz przyspieszyć jego integrację z jednolitym rynkiem UE. Skupi się ona na trzech priorytetach: reformie otoczenia biznesowego, mobilizacji finansowania oraz promocji Ukrainy jako atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji. Komisja Europejska ogłosiła również drugi nabór wniosków dla firm zainteresowanych inwestycjami w odbudowę Ukrainy.
Podczas szczytu prezydent Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, uczestniczył w panelu „Droga Ukrainy do UE: jak reformy akcesyjne mogą pobudzić biznes”. W swoim wystąpieniu podkreślił:
Mimo trwającej wojny, Ukraina zdołała utrzymać funkcjonowanie gospodarki i najważniejsze jest dalsze budowanie zaufania. Ukraina przez cały czas stoi przed wieloma wyzwaniami, ale potrzebujemy obecności biznesu na miejscu – firm, które realnie tam działają i pokazują, iż to możliwe. Do Kijowa trzeba przyjeżdżać, rozmawiać z ludźmi biznesu i decydentami, to buduje pozytywne relacje i otwiera nowe perspektywy dla współpracy. Równocześnie biznes oczekuje, aby za postępującą integracją z UE szła zdeterminowana walka z korupcją i wzmacnianie państwa prawa, bo dobrze wiemy, iż samo członkostwo nie gwarantuje tych wartości. Tylko w ten sposób możemy budować wiarygodność i przyciągać kolejnych inwestorów.
Panel skupił się na tym, jak dostosowanie do przepisów unijnych, działania antykorupcyjne oraz modernizacja gospodarcza otwierają nowe możliwości dla biznesu – zarówno w Ukrainie, jak i w UE. Wśród panelistów znaleźli się również m.in. Gert Jan Koopman – dyrektor generalny DG ENEST, Komisja Europejska, Svitlana Grynchuk – minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy, Olha Stefanishyna – wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, a także Paweł Kowal – specjalny wysłannik Polski ds. odbudowy Ukrainy, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu.
EU-Ukraine Business Summit 2025 stał się miejscem dialogu między decydentami a przedstawicielami biznesu oraz platformą do wymiany doświadczeń i tworzenia nowych partnerstw. EU-Ukraine Business Summit został współorganizowany przez Komisję Europejską, rząd Ukrainy, polską prezydencję w Radzie UE oraz Włochy – gospodarza przyszłorocznej konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 700 kluczowych interesariuszy.