Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs powiedział, iż rozmawiano już o ewentualnym wysłaniu łotewskich wojsk na Ukrainę w ramach sił pokojowych, ale iż taki krok wymagałby najpierw spełnienia kilku warunków.
„Przede wszystkim powinno być dokładnie określone, w jaki sposób własne bezpieczeństwo i zdolności obrony Łotwy zostaną wzmocnione w przypadku wysłania żołnierzy” – powiedział Rinkēvičs. Drugim ważnym pytaniem jest, jakie byłyby zasady dotyczące przebywania żołnierzy na Ukrainie.
„Jeśli nie ma gwarancji [NATO] dotyczących Artykułu 5 lub czegoś równoważnego, narażając naszych żołnierzy na ryzyko – choćby jeżeli w przypadku ataku na ukraińskich żołnierzy będziemy musieli pomóc, a nie otrzymamy wystarczającego wsparcia – to sprawa jest dyskusyjna” – oznajmił Rinkēvičs. „Naprawdę mam przeczucie, iż w tej chwili zajmujemy się teoretyczną sytuacją. Byłbym ostrożnie sceptyczny, czy dojdziemy do tego punktu” – dodał.
Rinkēvičs zauważył, iż negocjacje o zawieszeniu broni jeszcze się nie rozpoczęły, ponieważ w tej chwili dialog prowadzą tylko USA i Rosja. „Po prostu nie wyobrażam sobie, jak można negocjować coś bez udziału Ukrainy i myśleć, iż Ukraina się na to zgodzi” – powiedział prezydent. „W tej chwili mam takie przeczucie, iż bez względu na to, jak dobre są intencje USA, aby zakończyć wojnę, dla Rosji jest to tylko przerwa, aby się przegrupować i zacząć w pewnym momencie od nowa”.
Komentując ostatnie wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, takie jak nazwanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dyktatorem, Rinkēvičs zauważył, iż „nikt nie zdjął z nas obowiązku próby mówienia i przekonywania naszych zagranicznych sojuszników do naszego punktu widzenia i utrzymywania więzi transatlantyckich”, jednak „łatwiej powiedzieć niż zrobić”.
Łotewski prezydent potwierdził również, iż w tej chwili nie ma oznak koncentracji rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu granic Łotwy, ale zasugerował, iż chociaż Rosja prawdopodobnie nie ma w tej chwili wystarczającej siły militarnej, aby zaatakować państwo członkowskie Sojuszu, nie można wykluczyć, iż „ma plany, aby w pewnym momencie przetestować NATO” i jego jedność”.
Źródło: LSM.lv
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium