Lubelscy Terytorialsi od miesiąca walczą ze skutkami powodzi. Operacja „Feniks” – pomoc na terenach dotkniętych powodzią

spottedlublin.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Terytorialsi z Lubelszczyzny pomagają powodzianom | fot. 2LBOT


Minął już miesiąc, odkąd żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie wspierają działania związane z walką ze skutkami powodzi na Dolnym Śląsku. Ich działania, obejmujące m.in. umacnianie wałów przeciwpowodziowych, porządkowanie terenów oraz pomoc mieszkańcom, są kluczowym elementem największej w historii Wojska Polskiego operacji „Feniks”.

Miesiąc walki z żywiołem

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli działania pomocowe 16 września, w odpowiedzi na powódź, która dotknęła Dolny Śląsk. W pierwszych dniach skupili się na umacnianiu wałów przeciwpowodziowych oraz zabezpieczaniu najbardziej zagrożonych miejscowości, takich jak Wrocław, Lądek Zdrój i Ustroń Śląski. Kolejne etapy działań skoncentrowane były na usuwaniu skutków powodzi, co obejmowało porządkowanie terenów, oczyszczanie dróg oraz odbudowę infrastruktury.

Terytorialsi z Lubelszczyzny pomagają powodzianom | fot. 2LBOT

Kluczowe działania Terytorialsów

  • Umacnianie wałów przeciwpowodziowych
  • Usuwanie gruzu i odpadów naniesionych przez wodę
  • Dystrybucja żywności i wody pitnej, wydano już ok. 62 tys. posiłków
  • Odbudowa infrastruktury we współpracy z sojusznikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji i USA
  • Pomoc przy wdrożeniu aplikacji SI Feniks, ułatwiającej obieg informacji
Terytorialsi z Lubelszczyzny pomagają powodzianom | fot. 2LBOT

„Operacja „Feniks” to największa akcja pomocowa w historii Wojska Polskiego, w której codziennie bierze udział ponad 6 tys. żołnierzy. Celem naszych działań jest nie tylko odbudowa infrastruktury, ale także wsparcie mieszkańców w codziennym życiu” – podkreślił dowódca WOT, gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.

Nowoczesne rozwiązania w walce z żywiołem

Dzięki aplikacji SI Feniks stworzonej przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni znacznie usprawniono proces przekazywania wniosków o pomoc oraz lokalizację punktów żywieniowych i medycznych. Narzędzie to przyczynia się do sprawniejszej koordynacji działań na terenach powodziowych.

Terytorialsi z Lubelszczyzny pomagają powodzianom | fot. 2LBOT

Jakie są Wasze opinie na temat działań Wojska Polskiego w walce ze skutkami powodzi? Podzielcie się w komentarzach i udostępnijcie artykuł!

Idź do oryginalnego materiału