MBDA przyspiesza realizację polskiego programu obrony powietrznej NAREW

humanmag.pl 2 tygodni temu

MBDA UK podpisała umowę o wartości 4 miliardów funtów (4,89 miliarda dolarów). Umowa o transferze technologii przyspieszenie polskiego programu obrony powietrznej NAREW.

NAREW poszukuje mobilnego systemu obrony nowej generacji, który będzie w stanie pokonać zaawansowane i przyszłe zagrożenia powietrzne na dystansie 40 kilometrów (25 mil).

Na mocy umowy MBDA przekaże najważniejsze technologie i wiedzę Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ).

Takie podejście umożliwi rządowi wyprodukowanie dla swoich sił zbrojnych ponad 1000 wspólnych modułowych rakiet przeciwlotniczych o rozszerzonym zasięgu (CAMM-ER) i ponad 100 iLauncherów.

Zacieśnienie współpracy Wielkiej Brytanii i Polski

Kontrakt wpisuje się w trwającą współpracę wojskową między Wielką Brytanią a Polską, której celem jest wzmocnienie ich obrony powietrznej przed ewoluującymi przeciwnikami do 2030 r., przy jednoczesnym wzmocnieniu bazy przemysłowej obu krajów.

W 2017 roku MBDA i PGZ podpisany umowę o partnerstwie strategicznym w sprawie rakiet i powiązanych systemów wspierających cele rządów.

CAMM iLauncher firmy MBDA zintegrowany z polskim podwoziem ciężarówki Jelcz 8×8. Zdjęcie: MBDA

„To kolejny najważniejszy krok naprzód w naszych historycznych stosunkach obronnych z Polską, zapewniający zdolności obrony powietrznej nowej generacji, które będą stanowić wyraźny środek odstraszający naszych przeciwników” – powiedział brytyjski sekretarz obrony Granta Shappsa określony.

„Nadal w pełni wspieramy nasz kwitnący brytyjski przemysł obronny, a ta przełomowa umowa eksportowa to kolejny przykład ogromnego potencjału, jaki mają nasze sektory zbiorowej obrony”.

Postęp w programie NAREW

Na początku tego roku PGZ podpisany umowę o wartości 1,9 miliarda funtów (2,4 miliarda dolarów) z MBDA w sprawie uruchomienia programu NAREW pierwsze dostawy rakiet i wyrzutni.

Jednocześnie rządy Wielkiej Brytanii i Włoch ogłosiły wsparcie dla polskiej produkcji rakiet CAMM-ER.

PGZ współpracowała także z Departamentem Obrony USA nad integracją amerykańskiego Zintegrowanego Systemu Dowództwa Bojowego z programem NAREW.

„Skala i ambicje NAREW są naprawdę imponujące – zbudowanie polskiej tarczy przeciwlotniczej z rakietami z naszej rodziny CAMM i iLauncherami, które będą chronić całą polską przestrzeń powietrzną” – powiedział Prezes MBDA Erica Berangera określony.

„Transfer technologii w ramach NAREW zmieni reguły gry dla suwerennych zdolności Polski w dziedzinie złożonej broni i jesteśmy głęboko dumni z zaufania, jakim obdarzyła nas Polska, i nie możemy się doczekać przyszłości naszego partnerstwa z jedenastoma członkami Konsorcjum PGZ-NAREW.”

Idź do oryginalnego materiału