Trwające od końca stycznia 1945 roku do 6 marca działania wojenne przemieniły piękny przedwojenny Grudziądz w miasto ruin. Według różnych szacunków około 60-65 procent zabudowy zostało zniszczone, a Grudziądz jest w pierwszej trójce polskich miast, które podczas wojny ucierpiały najbardziej.

Ekspozycja zawiera fotografie i eksponaty przedstawiające ogrom zniszczeń i przybliża realia czasów, w których przyszło żyć ówczesnym mieszkańcom Grudziądza.
– Prezentujemy państwu temat trudny, bo rok 1945 od stycznia do 6 marca, czyli dnia wyzwolenia był najtrudniejszym okresem podczas II wojny światowej – mówi Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi w Grudziądzu. – Kiedy ucichły działa ludzie zaczęli wychodzić z piwnic, schronów i spotkali się z nową, niepewną rzeczywistością. Niestety, okazało się, iż wyswobodziciele również stali się oprawcami. Mimo tych wszystkich aspektów mieszkańcy Grudziądza jak Feniks z popiołów podnieśli się i od samego początku zaczęli miasto odgruzowywać i odbudowywać.
Wystawa nie tylko dokumentuje ogrom zniszczeń, jakich dokonano podczas walk broniących się oddziałów niemieckiego okupanta z atakującymi jednostkami Armii Czerwonej, ale pokazuje siłę i determinację ludzkiej woli do przetrwania i organizacji życia w niezwykle trudnym, powojennym czasie.
Kuratorem wystawy jest Sławomir Kwiatkowski z Działu Historii Muzeum w Grudziądzu, który wybrał zdjęcia i eksponaty ze zbiorów muzealnych z lat 1945- 1946.
Już 3 kwietnia Już 3 i 4 kwietnia odbędą się dwa wernisaże.
Wernisaż „NIKIFOR. Świat naiwnego realizmu”
W czwartek, 3 kwietnia o godz. 17.00 otwarta
zostanie (jako pierwsza w historii Muzeum) wystawa dzieł Nikifora Krynickiego (Epifaniusza Drowniaka) z kolekcji Bogdana Jakubowskiego. Nikifor, uznawany za jednego z najwybitniejszych kolorystów sztuki nieprofesjonalnej, tworzył ekspresyjne obrazy, w których opowiadał o swoich wierzeniach i marzeniach.
Tekst i fot. ANETTE








