Miesiąc przed 7 rocznicą utworzenia 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT wzmocniła się o blisko 110 ochotników do służby

kurier-nakielski.pl 1 tydzień temu

Blisko 110 osób 13.12.2024 r. zasiliło szeregi kujawsko-pomorskich terytorialsów. W strukturze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) utworzonej 15 stycznia 2018 r. znajdują się 4 bataliony (Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Włocławek), 4 samodzielne kompanie oraz Sztab i Dowództwo w Bydgoszczy. Łącznie służy w nich już około 2200 żołnierzy.

Ferie z WOT

Ochotnicy, którzy 13.12.2024 r. stawili się w 83 batalionie lekkiej piechoty (blp) w Grudziądzu w celu rozpoczęcia swojej wojskowej drogi, zakończyli proces przyjęcia, ewidencji i mundurowania. Swoje szkolenia będą kontynuować od 18 stycznia wraz z początkiem cyklicznej już akcji Ferie z WOT. Takie rozwiązanie umożliwia ukończenie 16-dniowego szkolenia podstawowego (lub 8-dniowego szkolenia wyrównawczego dla osób, które w przeszłości były już zaangażowane w różne formy służby wojskowej) uczniom, studentom, nauczycielom oraz wszystkim tym, którzy mogą wygospodarować niezbędny do tego czas wolny tylko w okresie ferii zimowych. Przysięga wojskowa odbędzie się 1 lutego 2025 r. na terenie koszar 83 blp przy ul. Jagiełły 11.

Podstawy żołnierskiego rzemiosła

Nowi rekruci przez czas szkolenia podstawowego zdobędą podstawy wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, jakie musi znać każdy żołnierz Wojska Polskiego. Zarys szerokiego tematu, jakim jest taktyka, szkolenie strzeleckie zgodne z nowym Programem Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS) oraz nauka regulaminów i musztry pozwolą im zrozumieć zasady funkcjonowania w środowisku wojskowym oraz uświadomić cel dalszego 3-letniego procesu szkolenia.

„Po szkoleniu podstawowym żołnierze będą stawiać się na obowiązkowe szkolenia rotacyjne. Takie szkolenie jest organizowane raz na miesiąc, w czasie wolnym od pracy w weekend. Roczny cykl szkoleń rotacyjnych jest zawsze zakończony dwutygodniowym poligonem. W obecnym roku żołnierze wyjeżdżali m.in. do Wędrzyna i do Ustki. Przed nimi 3 lata szkolenia w takiej formie, w poszczególnych jego rocznych etapach czyli indywidualnym, specjalistycznym i zgrywającym. Później będą szkolić się w etapie zaawansowanym, doskonaląc swoje umiejętności, jednocześnie pozostając w gotowości do pomocy społeczeństwu.” – powiedział Szef Sekcji Szkoleniowej 8.K-PBOT kpt. Krystian Plichta.

Infrastruktura

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej za chwilę będzie obchodzić 7 rocznicę utworzenia. Poszczególne bataliony były tworzone na przestrzeni lat wraz z jej rozwojem. Równolegle ze szkoleniem żołnierzy przebiega rozwój infrastruktury koszarowej oraz szkoleniowej pododdziałów.

Najmłodszy 84 blp we Włocławku funkcjonuje dopiero rok, ale dzięki systematycznemu budowaniu stanów osobowych poprzez wcielenia, jest ukompletowany na podobnym poziomie jak 3 pozostałe bataliony.

W 2025 r. jego funkcjonowanie będzie możliwe w wyremontowanym budynku przy ul. Leśnej 27, co będzie równoznaczne z realizacją drugiego zamierzonego celu po zbudowaniu jego struktur.

7 lat budowania doświadczenia w realnych działaniach

Żołnierze 8.K-PBOT przez blisko 7 lat funkcjonowania Brygady uczestniczyli w licznych akcjach pomocowych (przeciwkryzysowych) jak „Odporna Wiosna” i „Trwała Odporność” (przeciwdziałanie skutkom pandemii Covid-19), czy „Niezawodna Pomoc” mającej na celu pomoc w sprawnym przyjęciu masowo przybywających do Polski uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Kujawsko-pomorscy terytorialsi przez cały czas aktywnie uczestniczą w operacji pk. „Feniks” pomagając powodzianom na południu kraju oraz służą przy wzmacnianiu wschodniej granicy RP w ramach operacji pk. „Bezpieczne Podlasie”.

Tekst: kpt. Paweł BANASIAK

Zdjęcia: DWOT

Idź do oryginalnego materiału