Mobilizacja strażaków, żołnierzy i wolontariuszy w walce z żywiołem

opolska360.pl 2 godzin temu

Od 13 września łącznie 5,5 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w działania pomocowe, 8 zespołów inżynieryjnych do wsparcia wojskowych zgrupowań zadaniowych, 24 pływające transportery samobieżne, 60 łodzi ewakuacyjnych oraz 19 śmigłowców.

10 Brygada Logistyczna z Opola zabezpiecza logistycznie WOT, ŻW, 1 Pułk Saperów z Brzegu, 6 Batalion Powietrzno-desantowy z Gliwic, 10 Brygadę Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 34 Brygadę Kawalerii Pancernej z Żagania. Logistycy transportują wodę pitną cysternami. Jedna to blisko 10 tysięcy litrów, a wyjazdów było kilkadziesiąt od 13 września. Żołnierze rozwożą też zupę w wielkich kotłach. Jeden o pojemności 80 litrów może zapewnić posiłek około 230 osobom.

Wiele wsi i miast zalanych całkowicie

Od 13 do 16 września 2024 roku alarmem przeciwpowodziowym i pogotowiem przeciwpowodziowym objęto kilkanaście gmin na terenie województwa opolskiego. W sumie ogłoszono alarmy i pogotowia w 25 gminach. 17 września stan klęski żywiołowej obowiązuje na terenie powiatów nyskiego, prudnickiego, opolskiego, brzeskiego, krapkowickiego, głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego.

Szpital powiatowy w Nysie został całościowo ewakuowany. W niedzielę wywieziono z niego 47 pacjentów, a w poniedziałek – 97. W związku z ewakuacją chorych, kilkanaście lądowań dziennie odnotowuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Sam USK przyjmuje tylko pacjentów ostrodyżurowych. Pozostali ewakuowani śmigłowcami pacjenci przejmuje OCRM i rozwozi do szpitali z wolnymi łóżkami. We wtorek śmigłowce lądowały z pacjentami paczkowskiego ZOL-u.

Fot. USK Opole

Strażacy i Policjanci służą przez całą dobę

Są na pierwszej linii frontu. Liczba ich interwencji już w poniedziałek 16 września przekroczyła 20 tysięcy, a na Opolszczyźnie do działań na terenach najbardziej zagrożonych przez powódź codziennie wyjeżdża kilkuset strażaków. Jak potwierdził kpt. Łukasz Nowak, rzecznik prasowy KW PSP Opole – odnotowuje się też kilkadziesiąt zgłoszeń dziennie od osób potrzebujących pomocy. Oprócz pomocy mieszkańcom, strażacy działają przy przepompowywaniu wody czy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

Policja również skierowała funkcjonariuszy na tereny dotknięte powodzią. W samym województwie opolskim do działań przeciwpowodziowych włączono około 1600 policjantów z różnych jednostek oraz 700 pojazdów policyjnych. Ich zadania są zróżnicowane – obejmują zarówno udzielanie bezpośredniego wsparcia mieszkańcom zagrożonych obszarów, jak i zamykanie dróg oraz organizowanie objazdów w zalanych miejscach, a także pilnowanie opuszczonych domów.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału