MWP: wyjątkowa noc historii, pasji i pamięci

polska-zbrojna.pl 6 godzin temu

Tegoroczna Noc Muzeów, która odbyła się 17 maja 2025 roku, przeszła do historii jako jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w kalendarzu Muzeum Wojska Polskiego. Licznie przybyli goście odwiedzili nasze placówki, by wspólnie z nami przeżyć wieczór pełen historii, edukacji i niezwykłych emocji. Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak entuzjastyczny udział w tym święcie kultury i pamięci!

Centrum Edukacji Historyczno-Patriotycznej – serce wydarzeń na Cytadeli Warszawskiej

Do późnych godzin wieczornych przestrzeń edukacyjna Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej tętniła życiem. Zwiedzający mieli okazję wziąć udział w warsztatach edukacyjno-historycznych pt. „Umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy poprzez wieki”. Spotkania z wojami, rycerzami oraz żołnierzami Wojska Polskiego – od średniowiecza po czasy współczesne – przyciągały wielu odwiedzających. Prezentacje uzbrojenia i mundurów dały uczestnikom możliwość dotknięcia historii na wyciągnięcie ręki.

REKLAMA

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska z grami bitewnymi i strategicznymi. Goście nie tylko oglądali pokazy, ale aktywnie uczestniczyli w rozgrywkach, ucząc się zasad klasycznych i nowoczesnych gier wojennych. To była doskonała okazja, aby spróbować swoich sił jako dowódca na planszy.

Wirtualny Spacer po Muzeum Wojska Polskiego pozwolił zanurzyć się w cyfrową eksplorację ekspozycji „1000 lat Chwały Oręża Polskiego”, a specjalna Strefa Konstrukcyjna COBI stała się rajem dla młodszych gości, którzy budowali własne pojazdy wojskowe z klocków.

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – potęga maszyn w nocnej scenerii

Wieczorne otwarcie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej przyciągnęło bardzo wielu miłośników ciężkiego sprzętu. Goście mogli zwiedzać ekspozycję plenerową z czołgami, transporterami i innym sprzętem wojskowym. Pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz możliwość wejścia do niektórych pojazdów wzbudziły ogromne zainteresowanie, podobnie jak strefa foto i spotkania z kuratorami.

Nocna atmosfera dodała wydarzeniu niezwykłego klimatu, a uczestnicy mogli poczuć się jak część historii, której echo brzmiało wśród stalowych kadłubów i wojskowego wyposażenia.

Muzeum Katyńskie – poruszająca lekcja pamięci

Tej nocy szczególnym zainteresowaniem cieszyło się kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Świadectwa zbrodni. Dokumenty wydobyte z masowych mogił w Miednoje, Charkowie i Katyniu”. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć unikalne archiwalia odnalezione podczas ekshumacji w latach 90-tych. Wiele z nich prezentowanych było publicznie po raz pierwszy.

Wystawa, wpisana na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”, przypomniała o tragicznej historii Zbrodni Katyńskiej, poruszając serca odwiedzających. Dodatkowo odbyły się pokazy filmu dokumentalnego oraz spotkania z kuratorami, które pogłębiły refleksję nad pamięcią i ofiarą.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – militarna pasja w pełnej krasie

Noc Muzeów 2025 objęła również Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, które otworzyło swoje bramy już od godziny 15:30. Goście mieli okazję obejrzeć z bliska legendarne czołgi, wozy bojowe i inne pojazdy, które zapisały się na kartach historii. Wieczorne zwiedzanie w wyjątkowej scenerii oraz rozmowy z pasjonatami i specjalistami stworzyły niezapomniane doświadczenie.

Dziękujemy!

Noc Muzeów 2025 w Muzeum Wojska Polskiego była wyjątkowym wydarzeniem – nie tylko ze względu na różnorodność atrakcji, ale przede wszystkim dzięki Wam – naszym gościom. Dziękujemy za tak liczny udział, za ciekawość, pytania, uśmiechy i wspólne odkrywanie historii.

Wasza obecność pokazuje, iż historia przez cały czas porusza, fascynuje i łączy pokolenia. Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Muzeum Wojska Polskiego – do zobaczenia!

Źródło: MWP

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału