Myśliwi – grupa etniczna

wildmen.pl 3 tygodni temu

Angielscy myśliwi są zmęczeni atakami i rozpoczynają proces o uznanie ich za mniejszość etniczną. Tym samym chcą uzyskać ochronę ze strony państwa.

Reklama

Myśliwi w Wielkiej Brytanii postanowili uzyskać status mniejszości etnicznej i korzystać z przepisów dotyczących równości. Z Inicjatywą wyszła federacja angielskich myśliwych Hunting King, która zrzesza 70 000 członków, a ich głównym celem jest ochrona, promowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń myśliwskiego stylu życia.

Reklama

Ed Swales – założyciel i prezes Hunting Kind – powiedział brytyjskim mediom, iż uzyskanie statusu grupy etnicznej nie powinno stanowić problemu, ponieważ myśliwi mają długą wspólną historię i odrębne zwyczaje. Prawnicy stowarzyszenia przez trzy lata przygotowywali dokumenty. jeżeli wynik będzie pozytywny będą mogli skutecznie walczyć z dyskryminacją!

Prześladowani i nękani

Prezes związku wezwał wszystkich myśliwych, którzy byli prześladowani i nękani przez aktywistów organizacji antylowieckich do skontaktowania z Hunting Kind. Każdy przypadek będzie ważnym argumentem…

Reklama

Prawnicy zajmujący się prawami człowieka przyznają, iż myśliwi w Wielkiej Brytanii mają pełne prawo do ubiegania się o ochronę i status „grupy etnicznej”, dokładnie taki, jaki mają dzisiaj Cyganie czy społeczność LGBTQ+.

Ochrona państwa

Ed Swales, założyciel i prezes Hunting Kind powiedział: „Robimy to, ponieważ polowanie, to nie tylko hobby, to nasz sposób życia. Nie będziemy bezczynnie patrzeć na ograniczanie naszych praw. To jest jedyna droga, aby sprawić, by prawo, które zostało użyte przeciwko nam, zadziałało teraz na naszą korzyść”.

W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii wielokrotnie zdarzało się, iż odwoływano bale oraz spotkania myśliwych pod naciskiem sabotażystów, a także miały miejsce przypadki indywidualnych prześladowań myśliwych w sieciach społecznościowych. Ustanowienie ochrony na mocy przepisów o równości oznaczałoby, iż osoby o poglądach prołowieckich będą mogły liczyć na ochronę państwa.

Wbrew pozorom moment założenia sprawy nie jest przypadkowy. Nowy rząd Partii Pracy nie ukrywa, iż chce zaostrzenia przepisów dotyczących polowań…

Reklama

Mniejszości etniczne w Polsce

W polskim prawodawstwie kwestia mniejszości jest uregulowana. Tego typu grupy mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych oraz uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej i są chronione z mocy Konstytucji RP.

Mniejszością etniczną, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich, która spełnia łącznie sześć warunków: 1) jest mniej liczebna od pozostałej części ludności Rzeczypospolitej Polskiej; 2) w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją; 3) dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji; 4) ma świadomość własnej historycznej wspólnoty etnicznej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę; 5) jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 100 lat; 6) nie utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

Generalnie wszystkie warunki spełniamy, choć jedynie ostatni punkt może budzić pewne kontrowersje, ale słuchając kilku „nawiedzonych” posłanek z pewnością wielu myśliwych coraz mniej utożsamia z państwem. Zasadnicze pytanie, które teraz sobie zadają czytelnicy, to co możemy zyskać?

Wbrew pozorom bardzo dużo. Nasze państwo ma obowiązek chronić mniejszości etniczne i realizować programy poprawiające wizerunek w społeczeństwie polskim oraz zmianę negatywnych stereotypów. Wspierać również działania zmierzające do szerokiej prezentacji kultury oraz finansować badania naukowe dotyczące historii i kultury…

Być może powinniśmy podążyć drogą Brytyjczyków…

Idź do oryginalnego materiału