Na 140. urodziny zaprasza Muzeum w Grudziądzu! Międzynarodowa konferencja z udziałem naukowców m.in. z Torunia, Kijowa, Kowna w czwartek. Specjalna impreza w piątek (program)

egrudziadz.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Na 140. urodziny zaprasza Muzeum w Grudziądzu! Międzynarodowa konferencja z udziałem naukowców m.in. z Torunia, Kijowa, Kowna w czwartek. Specjalna impreza w piątek (program)


Skorzystajmy z arcyciekawych propozycji przygotowanych na jubileusz! Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi w Grudziądzu obchodzi w tym roku 140-lecie istnienia.

W piątek, 15 listopada o godz. 17.00 rozpocznie się specjalne urodzinowe spotkanie. Historyk Dawid Schoenwald przedstawi dzieje grudziądzkiego Muzeum. Przewidziana jest też premiera filmu promującego instytucję. Goście mogą liczyć na dodatkowe niespodzianki. Na spotkanie w gmachu głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 wstęp jest bezpłatny.

14 LISTOPADA (CZWARTEK) – MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA

W ramach obchodów jubileuszowych zorganizowano także III Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu „WOJSKO W PRZESTRZENI MIAST”, która odbędzie się 14 listopada. Tematem jest „Żandarmeria wojskowa oraz wojskowe organy porządkowe”. Udział w niej wezmą naukowcy i badacze z Polski, Ukrainy i Litwy. Konferencja objęta jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Została dofinansowana z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

PROGRAM KONFERENCJI:
9.30-10.00 rejestracja uczestników konferencji
10.00-10.30 otwarcie konferencji

10.30-11.50 sesja I
mgr Mariusz Żebrowski (Grudziądz), Dzieje kompleksu koszarowego Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu
mgr Dawid Schoenwald (Grudziądz), Pomnik Józefa Piłsudskiego na terenie koszar Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu
dr hab. Robert Rybak (Toruń), Rola i zadania organów Wojskowej Służby Wewnętrznej w prowadzonym szkoleniu operacyjnym Zjednoczonej Floty Bałtyckiej
• dyskusja
11.50-12.15 przerwa

12.15-13.35 sesja II
dr Paweł Nastrożny (Grudziądz), Pułkownik Stanisław Sitek (1890-1940) – komendant Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu
ppłk(s) mgr Bogdan Szumiel (Grudziądz), Starszy wachmistrz Mieczysław Tokarczyk z Grudziądza. Przedwojenny żandarm. Patriota. Konspirator. Ofiara bezpieki. Bohater.
dr Rusłana Marceniuk (Kijów), Ukryta prawda, czyli co mówią zdjęcia: losy polskiego żandarma wojskowego według materiałów archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
• dyskusja
13.35-13.50 przerwa

13.50-15.30 sesja III
dr Andrij Rukkas (Kijów), Żandarmeria wojskowa sojuszniczej Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w 1920 r.
prof. dr hab. Ihor Sribniak (Kijów), Ukraińska żandarmeria w obozie internowanych wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej w Łańcucie. Warunki pobytu oraz stan moralny (styczeń-lipiec 1921 r.)
prof. dr Jonas Vaičenonis (Kowno), Policja wojskowa wojska litewskiego 1919-1940. Struktura, szkolenie, służba.
dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK (Toruń), Wojsko na Półwyspie Helskim w okresie międzywojennym. Rola Żandarmerii Wojskowej w obronie mierzei.
• dyskusja i podsumowanie obrad

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu 56 46 590 63, wew. 18.

W Muzeum można zwiedzać wystawę malarstwa Urszuli Kulczyk „Colorum Maris” (twórczość artystki związaną z tematyką podwodnego świata). Ekspozycja jest otwarta do niedzieli, 17 listopada.

Oprac. (marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Idź do oryginalnego materiału