Zwykłe opakowanie po mleku może być przyczyną nie tylko Twoich problemów finansowych, ale i problemów Twoich sąsiadów. Zapłacą wszyscy, a Ty najwięcej. Polacy nagminnie popełniają ten błąd.
![](https://static.warszawawpigulce.pl/wp-content/uploads/2025/02/Mleko-uwaga-karton.webp)
Fot. Pixabay
W całej Polsce ruszyły kontrole odpadów. Kontrolerzy sprawdzają czy odpady są prawidłowo segregowane. Nie są pojedynce, odosobnione przypadki, bo kontroli są tysiące. W przypadków bloków stosowana jest odpowiedzialność zbiorowa: o ile w sortowanych śmiechach znajdzie się rzecz, która nie powinna tam być, opłata za wywóz śmieci zostaje zwiększona dla wszystkich. Dodatkowo, o ile ktoś przyłapie mieszkańca na wyrzucanie do pojemnika nieprawidłowej rzeczy może zapłacić 500 zł mandatu. Przypadki można mnożyć. Np. zabranianie jest wyrzucanie elektrośmieci czy tekstyliów do zwykłych pojemników. Kontrowersyjny bywa też… karton po mleku.
Kartony po mleku to nie kartony z tektury
Choć ponad 90 procent Polaków deklaruje, iż segreguje odpady, niektóre rodzaje opakowań wciąż sprawiają trudności przy wyborze adekwatnego pojemnika. Szczególnie problematyczne okazują się kartony po mleku i innych napojach, które ze względu na swoją złożoną budowę często trafiają do niewłaściwych frakcji odpadów.
Mimo iż nazwa „mleko w kartonie” sugeruje papierowe opakowanie, w rzeczywistości mamy do czynienia z opakowaniem wielomateriałowym. Choć papier stanowi około trzech czwartych masy opakowania, karton jest wyposażony w wewnętrzną warstwę z folii i polietylenu, która zabezpiecza przed przeciekaniem i przedłuża trwałość produktu. Ta złożona konstrukcja sprawia, iż segregacja tych opakowań nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Wbrew intuicji, kartony po mleku, sokach i innych napojach należy wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (żółty kosz). Jest to jedyny prawidłowy sposób segregacji tego typu opakowań. Wyrzucanie ich do pojemnika na papier lub do odpadów zmieszanych znacząco utrudnia proces recyklingu.
Proces recyklingu kartonów wielomateriałowych
Recykling kartonów po mleku jest procesem skomplikowanym, ale możliwym do przeprowadzenia. Opakowania poddawane są procesowi rozdzielenia na warstwy. Papierowa warstwa zewnętrzna jest poddawana rozwłóknieniu, dzięki czemu odzyskuje się włókna do produkcji nowych wyrobów papierniczych. Wewnętrzna warstwa, składająca się z polietylenu (stanowiącego jedną piątą masy opakowania) oraz cienkiej powłoki aluminiowej, znajduje zastosowanie w energetyce, hutnictwie, a choćby w produkcji mebli ogrodowych.
Prawidłowa segregacja kartonów po mleku ma najważniejsze znaczenie dla efektywności procesu recyklingu. Gdy opakowania trafiają do odpadów zmieszanych, ich adekwatna selekcja w sortowni staje się znacznie trudniejsza, mimo wykorzystania separatorów optycznych i balistycznych oraz manualnego sortowania. W rezultacie tylko niewielka część kartonów wyrzuconych do frakcji zmieszanej trafia ostatecznie do adekwatnego strumienia recyklingu.