Według danych serwisów śledzących ruch statków, LSEG i MarineTraffic, co najmniej pięć tankowców zatrzymało się w pobliżu Chin, a siedem w pobliżu Singapuru. Reszta zakotwiczyła u wybrzeży Rosji na Morzu Bałtyckim i na Dalekim Wschodzie.
W piątek Departament Skarbu USA ogłosił sankcje przeciwko rosyjskim producentom ropy Gazprom Nieft i Surgutnieftiegaz. Objęte zostały nimi także 183 statki zaangażowane w transport rosyjskiej ropy. Posunięcie to miało na celu odcięcie Moskwy od dochodów wykorzystywanych do finansowania wojny w Ukrainie. Szacunki analityków, na które powołuje się Reuters wskazują, iż statki zmuszone do zakotwiczenia stanowią blisko 10 proc. światowej floty tankowców. Poprzednie sankcje unieruchomiły dodatkowe 25 statków.
Oddzielny raport agencji, powołujący się na analizę przeprowadzoną przez serwis Lloyd’s List Intelligence, dowodzi, iż najnowsze środki podjęte przez USA oznaczają, iż około 35 proc. z 669 tankowców „floty cieni” wykorzystywanych do transportu rosyjskiej, wenezuelskiej i irańskiej ropy zostało w tej chwili objętych sankcjami przez USA, Wielką Brytanię lub Unię Europejską.
Daleep Singh, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w ustępującej administracji prezydenta USA Joego Bidena opisał te środki jako „najbardziej znaczące jak dotąd sankcje dla rosyjskiego sektora energetycznego, zdecydowanie największego źródła dochodów dla wojny Putina”. Analitycy szacują, iż sankcje dotknęły co najmniej 42 proc. całkowitego eksportu ropy naftowej z Rosji drogą morską.
Niedawno potwierdziły się doniesienia, że chińskie porty odmawiają przyjmowania rosyjskich tankowców z powodu nowych sankcji. Bloomberg poinformował, iż Indie, jeden z największych nabywców rosyjskiej ropy, również zamierzają zaprzestać przyjmowania rosyjskich tankowców, na które USA nałożyły sankcje.