Najpierw wyprawa załogowa na Księżyc, potem stacja badawcza

chiny24.com 1 miesiąc temu

Co chwilę w chińskich mediach pojawiają się kolejne informacje dotyczące przygotowań do załogowego lotu na Księżyc, realizowanego w ramach chińskiego programu kosmicznego.
Jednym z istotnych elementów projektu jest zamysł budowy stacji naukowo-badawczej na powierzchni Srebrnego Globu.

Nad alternatywnymi projektami takiej bazy pracuje kilkanaście ośrodków naukowych. Od 2015 roku prowadzi odpowiednie prace badawcze Uniwersytet Nauki i Technologii Huazhong (chin. 华中科技大学, ang. HuaZhong University of Science and Technology) z WuHan (chin. 武汉) w prowincji HuBei (chin. 湖北). Naukowcy z tej placówki (która pierwsza w Chinach zajęła się rozwiązaniem problemu konstrukcji bazy) proponują stworzenie stacji z modułów, z których każdy będzie miał kształt wielkiego ptasiego jaja. Eksperci z Krajowego Centrum Innowacji dla Cyfrowych Technologii Budowlanych (chin. 国家数字建造技术创新中心, ang. National Technology Innovation Centre for Digital Construction) uznali taki kształt jako optymalny, aby sprostać ekstremalnym wyzwaniom środowiskowym panującym na powierzchni Księżyca, a zarazem tworzyć budynki o trwałej, samonośnej konstrukcji.

Szczegóły dotyczące samej konstrukcji tych budynków, jak i sposobu zagospodarowania ich wnętrz zaprezentowano na początku września przy okazji ogłoszenia przyjęcia do programu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych nowych członków. Przy tej sposobności potwierdzono, iż w aktualnych założeniach dla budowy stacji traktuje się priorytetowo wykorzystanie na przykład gruntu księżycowego do wytwarzania budulca. Koncepcja ta jest wynikiem badań i testów przeprowadzonych na próbkach pozyskanych przez chińskie lądowniki księżycowe. W tym tych pobranych po ciemnej stronie Księżyca w ramach misji Chang’e 6. Zakłada się wykorzystanie tych materiałów oraz technologii druku 3D.

Wiadomo też, iż daleko są zaawansowane prace chińsko-rosyjskie nad modułowym reaktorem atomowym, który będzie zasilał stację w energię elektryczną i cieplną od 2035 roku.

Z kolei 28 września w ChongQing (chin. 重庆), podczas Trzeciego Forum Technologii Skafandrów Kosmicznych (chin. 第三届航天服技术论坛) podczas pierwszej publicznej prezentacji, przedstawiciel Chińskiego Biura Inżynierii Kosmicznej (chin. 中国载人航天工程办公, ang. China Manned Space Engineering Office) ogłosił konkurs na nazwę skafandra, który będzie służył astronautom (taikonautom) podczas misji na Księżycu. Jak poinformowano, prace nad tym skafandrem trwały od 2020 roku, koncentrując się na kompleksowej ochronie w złożonym środowisku oraz ulepszeniu możliwości skafandra, przy zmniejszeniu jego wagi, zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowania i niezawodności.

Skafandry te będą jednym z wielu kluczowych elementów na drodze do sukcesu pierwszej chińskiej załogowej misji księżycowej. Konstrukcja skafandra kosmicznego wymaga wykorzystania wiedzy z wielu dyscyplin naukowych i zastosowania złożonych technologii.

Według najnowszych informacji, lądowanie chińskiej załogi na Księżycu planowane jest w tej chwili przed 2030 rokiem. Pierwszy etap budowy bazy na Księżycu, która ma zostać ulokowana na biegunie południowym satelity Ziemi, ma być ukończony do 2035 roku, a do 2050 r. baza naukowo-badawcza ma tworzyć jeden hub z załogową stacją, która krążyć będzie po orbicie Księżyca. W 2035 roku astronauci przebywający w stacji uzyskają możliwość badania Srebrnego Globu w promieniu około 100 kilometrów od bazy. W 2050 mają uzyskać możliwość osiągania równika księżycowego, bieguna północnego i ciemnej strony Księżyca, dzięki kolejnym bazom i urządzeniom badawczym.

Program Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych, zainicjowany przez Chiny i Rosję w 2017 roku przyciągnął uwagę wielu Państw, zwłaszcza Globalnego Południa. Ostatnio do projektu przyłączył się Senegal. A aktywnymi jego uczestnikami są instytucje naukowe i inżynieryjne z Rosji, Wenezueli, Białorusi, Pakistanu, Azerbejdżanu, RPA, Egiptu, Nikaragui, Tajlandii, Serbii i Kazachstanu.

Podczas konferencji na temat eksploracji głębokiego kosmosu (Tiandu Forum) w Huangshan w prowincji Anhui, która odbyła się na początku września, porozumienie o współpracy w ramach projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych podpisały takie organizacje i instytucje jak Południowoafrykańskie Obserwatorium Radioastronomiczne, Centrum Innowacji Nauk Kosmicznych w Panamie, Obserwatorium w Belgradzie w Serbii, Narodowy Uniwersytet Nauk i Technologii w Pakistanie oraz Uniwersytet w Bandar Lampung w Indonezji, jak również Orbital Space ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i szwajcarski Spacetalk.
Per Aspera Ad Astra.

Źródła:

  • finance.sina.com.cn
  • baijiahao.baidu.com
  • app.people.cn
  • news.china.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału