Najstarsze takie znalezisko w Polsce? Niezwykłe odkrycie w Lubelskiem [ZDJĘCIA]

radio.lublin.pl 4 tygodni temu

Miedziana siekiera z IV-III tysiąclecia p.n.e. identyfikowana z kulturą trypolską została znaleziona w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim. Cenny zabytek został odnaleziony podczas „Kresowego Zlotu Poszukiwaczy”.

Siekierka z Matcza w gm. Horodło ma 7,4 cm długości, a jej grubość dochodzi do 1 cm. Identyczną siekierę z miedzi odkryto w miejscowości Szczerbaniwka w rejonie Kijowa. Towarzyszące jej fragmenty ceramiki naczyniowej pozwoliły przypisać ją kulturze trypolskiej i datować ją na późny okres rozwoju tej kultury, szacowany na IV-III tysiąclecie p.n.e. – informuje lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

Fakt pojawienia się siekierki we wschodniej Polsce jest zaskakujący, bo zasięg terytorialny kultury trypolskiej obejmował tereny dzisiejszej Bułgarii, Rumunii, Mołdawii i zachodniej Ukrainy.

– Mamy zatem do czynienia chyba z najstarszym znaleziskiem wyrobu miedzianego na terenie Polski, co byłoby bardzo dużą sensacją. Siekierka ta niebawem zostanie przekazana do zbiorów Muzeum w Hrubieszowie, gdzie zostanie poddana dalszym badaniom – informuje konserwator zabytków.

PaSe / opr. WM

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Idź do oryginalnego materiału