-
Korea Północna buduje największy okręt wojenny w swojej historii, który może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie.
-
Zdjęcia satelitarne pokazują okręt zacumowany w stoczni w Nampo, a eksperci podkreślają szereg wyzwań związanych z jego eksploatacją.
-
Kim Dzong Un modernizuje siły zbrojne, ignorując sankcje dzięki bliskim kontaktom z Rosją.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Zdjęcia satelitarne wykonane przez Maxar Technologies i Planet Labs w dniu 6 kwietnia pokazują statek zacumowany na wodzie w stoczni w Nampo, na zachodnim wybrzeżu Korei Północnej.
Analitycy twierdzą, iż jednostka najprawdopodobniej jest fregatą rakietową (FFG) o długości ok. 140 metrów, zaprojektowaną do przenoszenia pocisków w pionowych wyrzutniach, których celem mogą być obiekty zarówno na morzu, jak i na lądzie.
Korea Północna buduje największy okręt wojenny w swojej historii
W analizie Josepha Bermudeza Jr. i Jennifer Jun z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie czytamy, iż FFG jest największym okrętem wojennym wyprodukowanym w Korei Północnej w całej historii tego kraju.
Zobacz również:
Dla porównania, należące do amerykańskiej floty niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke mają długość ok. 155 m.
CNN podkreśla, iż sam fakt powstawania nowego, potężnego okrętu wojennego Korei Płn. nie jest zaskoczeniem.
Korea Północna. Kim Dzong Un modernizuje siły zbrojne
Reżim Kim Dzong Una jest aktywnie zaangażowany w szybką modernizację swoich sił zbrojnych, rozwijając szereg nowych rodzajów broni i testując międzykontynentalne pociski balistyczne, które mają zasięg pozwalający na atakowanie celów zlokalizowanych w USA.
Pjongjang dopiął swego, mimo sankcji ONZ, wraz z którymi nałożono na niego surowe ograniczenia na dostęp do materiałów i technologii niezbędnych do opracowania takiej broni.
Eksperci są zdania, iż pomocne w ignorowaniu sankcji są zwłaszcza bliskie kontakty Korei Płn. z Rosją, które zacieśniły się jeszcze po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. Kim Duk-ki, emerytowany południowokoreański admirał, uważa, iż Moskwa może dostarczać technologię dla systemów rakietowych fregaty.
Znawcy tematyki twierdzą ponadto, iż okręt może być wyposażony w radar z anteną fazowaną, który może śledzić zagrożenia i cele szybciej oraz dokładniej niż dotychczas.
Korea Północna buduje gigantyczny okręt. Wyposaży go w hipersoniczny pocisk balistyczny?
Były kapitan marynarki wojennej USA Carl Schuster zauważa, iż nowoczesne okręty wojenne stanowią wyzwanie integracyjne w zakresie komunikacji, elektroniki, uzbrojenia oraz technologii czujników elektronicznych i akustycznych.
Zobacz również:
Z kolei w marcowym wywiadzie dla CNN południowokoreański polityk Kim Byung-kee, członek Komisji Wywiadu Zgromadzenia Narodowego, podawał w wątpliwość to, czy Pjongjang ma środki na eksploatację tak dużego okrętu. Jednocześnie apelował, aby nie lekceważyć potencjalnego zagrożenia.
– jeżeli Korea Północna wyposaży nową fregatę w hipersoniczny pocisk balistyczny, który, jak twierdzi, pomyślnie przetestowała w styczniu, będzie to miało przełomowy wpływ na bezpieczeństwo regionalne – mówił.
Według Schustera, zdjęcia satelitarne pokazują, iż przed Koreańczykami z północy jeszcze co najmniej rok pracy, zanim okręt będzie mógł rozpocząć próby na morzu.
Źródło: CNN
Zobacz również:
„Bon piękna matka” o wartości 700 złotych. Kandydat na prezydenta tłumaczyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas