Triglav na Słowenii
To najniższy szczyt z naszego wykazu, choć najwyższy w Alpach Wschodnich (2864 m.n.p.m.). Jedna z narodowych dum Słowenii, o czym świadczyć może jej ślad na herbie europejskiej republiki. Mieszkańcy kraju uważają za swój obowiązek choć raz wspiąć się na Triglav, którego przystępna wysokość zachęca również wielu podróżników zza granicy. Dodatkowo umiejscowienie Triglava przyciąga estetów: szczyt leży w Parku Narodowym, otoczony wspaniałą przyrodą z jeziorami.
Grossglockner w Austrii
Znajdujący się na liście alpejskich gigantów, Grossglockner to najwyższy szczyt Austrii, a także – jeden z najlepiej przystosowanych do podróży turystycznych kurs, jaki możesz obrać na pierwszą wycieczkę. Wysoki na 3798 m.n.p.m., został usłany ścieżkami wspinaczkowymi, które oznaczono wedle poziomów trudności.
Szwajcarski Dufourspitze
To drugi najwyższy szczyt w Alpach, choć nie tak popularny jak reszta z naszej listy. Tę “złą sławę” zawdzięcza technicznym trudnościom wspinaczkowym, jakie oferuje turystom. Jego wysokość to 4634 m.n.p.m., warto więc zdecydować się na giganta posiadając już pewne doświadczenie i będąc zaopatrzonym w profesjonalny sprzęt. Połączony z masywem Monte Rosa, zachwyci pejzażem lodowców.
Mont Blanc – na pograniczu Włoch i Francji
Mont Blanc liczy sobie 4809 m.n.p.m. Choć w tych wymiarach przebija go rosyjski Elbrus, to właśnie Mont Blanc został uznany za ikonę wspinaczek i alpinizmu. Dzięki swojej popularności zdobywać go chcą zarówno wprawieni sportowcy, jak i spontaniczni wycieczkowicze. Na tę okazję dla wszystkich zaprojektowano liczne trasy turystyczne, schroniska i kolejki linowe. Więcej na temat tej góry dowiesz się m.in. tutaj: https://www.decathlon.pl/c/learn/wejscie-na-mont-blanc-wszystko-o-wyprawie-na-mont-blanc_78711707-190c-4369-9dd7-73200b8b16d6.
Elbrus, czyli zwycięzca owiany kontrowersją
Położony na Kaukazie Elbrus – choć nie przez wszystkich wliczany w koronę europejskich szczytów – liczy sobie aż 5642 m.n.p.m! Pomimo tych zadziwiających danych, wejście na jego szczyt nie jest uznawane za wyzwanie ekstremalne, jak choćby w przypadku Dufourspitze. Większy problem może stanowić sama organizacja wycieczki, której końcową fazą jest podróż lokalnym transportem przez Moskwę do upragnionego celu. Poza tym warunki pogodowe na Elbrusie są nieprzewidywalne i nierzadko ekstremalne, a sam szczyt – pokryty lodem i śniegiem przez cały rok.
Górskie szczyty – trening wytrzymałości i charakteru
Decydując się na wycieczkę szlakami górskimi w Europie, również na najwyższy szczyt Europy, budujesz swoją wytrzymałość, hartując zarówno ducha jak i ciało. Pamiętaj, iż zwycięstwo nie zawsze leży na wierzchołku – kontakt z dziką naturą, możliwość nacieszenia się malowniczymi widokami i zmiana klimatu to to benefity, z których warto czerpać świadomie podczas wspinaczki.