Nasza koordynatorka Ludmiła o wizycie studyjnej we włoskiej Novarze

ib-polska.pl 2 miesięcy temu

Na zaproszenie Fundacja Rozwoju Kwalifikacji Stella Virium, miałam przyjemność wziąć udział w projekcie INTEGRA, w ramach którego, odbyła się wizyta studyjna we włoskiej Novarze. Wszystkich osób uczestniczących było 9 (7 osób z Krakowa, 1 z Rzeszowa i 1 z Wrocławia). Byli to przedstawicieli i przedstawicielki polskich NGO oraz firm. Każdy z uczestników w swojej pracy codziennie jest zaangażowany w działania wspierające migrantów i osoby z doświadczeniem uchodźstwa. Dlatego ten wyjazd dla nas był bardzo interesujący i ważny.

Plan całego pobytu był bardzo napięty. Już pieszego dnia odbyło się spotkanie z pracownikami Stowarzyszenia „The HESED” – Stowarzyszenie Wolontariatu Solidarnościowego HESED. Zostało ono założone w 2010 roku w parafii Lumellogno (Novara), aby aktywnie reagować na nowe formy ubóstwa i potrzeby, współpracując z innymi stowarzyszeniami i działając w harmonii ze służbami społecznymi gminy Novara. Podczas spotkania mieliśmy okazje porozmawiać z przedstawicielami społeczności migranckiej: Bibi (Sinegal), Elif (Turcja) i Ernest (Kenia). Każdy z nich opowiedział swoją historię migracji i o dalszym życiu we Włoszech. Podczas sesji pytań dowiedzieliśmy, iż Włochy jako kraj działają bardzo indywidualnie, a system socjalny cały czas jest udoskonalany. Niestety jako takiego wsparcia Włochy nie oferują, dużo robią w tym temacie lokalne NGO. Duże znaczenie ma to skąd pochodzi dana osoba. Np. Ernest z Kenii w rozmowie z nami zwrócił uwagę na to, iż dla niego w całym procesie adaptacji we Europie była bariera koloru skóry. Po 24 latach bycia we Włoszech, Ernest myśli na poważnie o powrocie do swojego kraju.

Cała trójka, którą poznaliśmy jest mocno zaangażowana w lokalny wolontariat i pomoc potrzebującym. W drugie połowie dnia przez lokalnych opiekunów była zorganizowana dla nas wycieczka na pola ryżowe, która była pełna wrażeń i emocji. Wielkie zaprogramowane maszyny i sprzęty rolnicze, które były centrum całego tematu. Nowością dla mnie było to, iż mamy w Europie 63% ryżu z Włoch. Dzień zakończył się pogawędką przy kolacji w lokalnej restauracji.

Następny poranek rozpoczął się od spotkania z lokalnymi urzędnikami i burmistrzem Novary. Poruszaliśmy temat wsparcia osób z Ukrainy przebywających na terenie Novary i okolic. Poznaliśmy charyzmatycznego Ojca Juriego, duchownego i przedstawiciela społeczności ukraińskiej w Novarze. Jurii opowiadał o całej logistyce pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy i o dalszych ich losach. Po obiedzie zabrano nas na zwiedzanie ruin zamku z czasów rzymskich i na wystawę o Syrii, która zorganizowała Fundacja OCHO. Fundacja kilka lat temu została założona przez lokalnych ludzi biznesu i skupia się na edukacji dzieci i młodzieży z Syrii i Afganistanu z doświadczeniem uchodźczym. Po intensywnym dniu mieliśmy przyjemność zjeść kolację w „Osteria dal Nano”, która słynie z najbardziej lokalnych potraw tego regionu Włoch. Wieczorne spotkanie zakończyło się motywem wielokulturowym przy śpiewaniu polsko-ukraińsko-włoskich pieśni

Nasza włoska wizyta powoli dobiegła końca i powrotem do Krakowa w dniu 11.10.2024 r.

Podsumowując: cały pobyt był oparty na wymianie doświadczeń między organizacjami dobrych praktyk w pracy z migrantami i uchodźcami, oraz wypracowanie dobrych rozwiązań i ewentualnych rekomendacji na przyszłość.

W ramach drugiej części projektu w kwietniu 2025 zaplanowana jest wizyta studyjna do Krakowa przedstawicieli włoskich organizacji i urzędów.

Wizyta studyjna: Novara, Włochy

Kiedy: 8.10-11.10.2024

Nazwa projektu, w ramach którego była wizyta: INTEGRA

Cel projektu i wyjazdu: poznanie i zebranie w formie e-booka historii osób, które posiadają doświadczenie migracji i adaptacji do rynku pracy w obcym kraju. Stworzony guidebook umożliwi pracownikom i wolontariuszom zaangażowanym w edukację dorosłych uchodźców i migrantów lepsze zrozumienie ich specyficznej sytuacji oraz potrzeb, a także pozwoli na szerzenie i udoskonalenie dobrych praktyk w obydwu krajach partnerskich. Zdobywanie wiedzy w zakresie wspierania osób z doświadczeniem uchodźczym i migracji.

Uczestnik z ramienia Fundacji IB Polska: Ludmiła Dymitrow, koordynatorka Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału