Fiński dziennik Iltalehti, powołując się na źródła NATO, ujawnił rosyjski plan ataku na wschodnią flankę Sojuszu. Z przekazanych informacji wynika, iż Moskwa dąży do utworzenia strefy buforowej w fińskiej Laponii i norweskim Finnmarku, co miało być ćwiczone podczas wcześniejszych manewrów wojskowych. W 2017 roku, w trakcie ćwiczeń Zapad, Rosja przeprowadzała symulacje ataku na Norwegię, Finlandię i kraje bałtyckie.
Rosjanie nie zrezygnowali ze swojego planu, ale chcą go zrealizować po zakończeniu wojny w Ukrainie – doniósł rozmówca z NATO w rozmowie z dziennikiem.
Tak to widzi Putin
Plan zakłada, iż Rosjanie zaatakują norweskie wybrzeże od strony Murmańska z wykorzystaniem sił morskich, lądowych i powietrznych. W fińskiej Laponii mają operować oddziały zmierzające do przejęcia kontroli nad lotniskiem Ivalo, a wojska rakietowe z Półwyspu Kolskiego odegrają kluczową rolę w ataku. W operacji miałoby uczestniczyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.
Moskwa planuje również przejęcie północnego wybrzeża Zatoki Fińskiej, co miałoby utrudnić wsparcie obrony Estonii. Według NATO Rosja może dążyć do odtworzenia granic ustalonych w Traktacie z Turku z 1743 roku. W ramach tego planu rosyjska armia miałaby dotrzeć do rzeki Kemijoki, a następnym celem mogłaby być cieśnina Puumalansalmi. Możliwe jest również przeprowadzenie ataku rakietowego na Helsinki, jednak głównym kierunkiem działań pozostają kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia.
Finlandia się zbroi
Długość granicy fińsko-rosyjskiej wynosi ponad 1343 kilometry, co daje duże pole do popisu potencjalnemu agresorowi. Z tego względu Finlandia pozostaje czujna – 19 grudnia fiński parlament zatwierdził plan rządu dotyczący znacznego zwiększenia wydatków na obronność w najbliższych latach. Docelowo, w 2032 roku, Helsinki mają przeznaczać na obronność około 3,3% PKB, znacznie powyżej tegorocznych wydatków na poziomie 2,4% PKB. Plan na 2025 rok zakłada wydatki w wysokości około 6,8 mld USD, podczas gdy w 2020 roku wynosiły one 3,5 mld USD. Do 2032 roku budżet na obronność ma wzrosnąć do 11,5 mld USD.
W obliczu potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji Helsinki planują nie tylko kontynuację kluczowych programów modernizacyjnych, takich jak zakup lekkich fregat typu Ponhjanmaa i wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A, ale także rozpoczęcie nowych projektów oraz reorganizację całego systemu obronnego państwa.