Rzecznik prasowy prezydenta elekta Karola Nawrockiego, Rafał Leśkiewicz, zapowiedział w programie „Poranna rozmowa” w RMF FM, iż w najbliższym czasie dojdzie do kluczowego spotkania Nawrockiego z premierem Donaldem Tuskiem. Mimo wcześniejszych, ostrych słów Nawrockiego, który nazwał Tuska „najgorszym premierem po 1989 roku”, perspektywa dialogu staje się coraz bardziej realna. Leśkiewicz podkreślił, iż liczy na szybkie zaproszenie ze strony szefa rządu, co ma otworzyć nowy rozdział w relacjach między Kancelarią Prezydenta a Radą Ministrów. Ta zapowiedź jest sygnałem intensywnych miesięcy dla polskiej polityki, z szeregiem inicjatyw krajowych i wizyt zagranicznych planowanych przez prezydenta elekta na 2025 rok. Obywatele mogą spodziewać się konkretnych działań legislacyjnych oraz aktywnej dyplomacji, które będą miały bezpośredni wpływ na ich życie.
Kluczowe spotkanie: Nawrocki-Tusk wkrótce?
Rafał Leśkiewicz, reprezentujący prezydenta elekta Karola Nawrockiego, wyraził w RMF FM silne przekonanie o rychłym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. „Jestem przekonany, iż w najbliższym czasie dojdzie do spotkania prezydenta elekta z Donaldem Tuskiem” – stwierdził Leśkiewicz, zaznaczając, iż oczekuje zaproszenia ze strony premiera. Ta deklaracja następuje zaledwie dzień po tym, jak Karol Nawrocki publicznie ocenił Donalda Tuska jako „najgorszego premiera Polski po 1989 roku”, co rodzi pytania o charakter i przebieg nadchodzącego dialogu. Spotkanie to będzie miało kluczowe znaczenie dla stabilności politycznej i efektywności współpracy między najważniejszymi ośrodkami władzy w Polsce. Rzecznik dodał również, iż prezydent elekt planuje spotkanie z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych, Radosławem Sikorskim, co wskazuje na priorytet dyplomacji w początkach kadencji.
Dyplomacja i relacje międzynarodowe: USA, Ukraina, ONZ
Zgodnie z zapowiedziami Rafała Leśkiewicza, kalendarz prezydenta elekta Karola Nawrockiego po 6 sierpnia, czyli po oficjalnym zaprzysiężeniu, będzie wypełniony ważnymi spotkaniami międzynarodowymi. Jedną z pierwszych podróży ma być wizyta w Stanach Zjednoczonych, poprzedzona postojem w Watykanie, gdzie Nawrocki planuje odwiedzić grób św. Jana Pawła II. W USA ma dojść do spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem, co podkreśla strategiczne znaczenie relacji transatlantyckich dla nowej administracji. Obowiązkowym punktem w kalendarzu będzie również sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Leśkiewicz potwierdził także, iż dojdzie do spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, co jest niezwykle ważne w kontekście trwającej wojny i wsparcia dla Kijowa. Prezydent elekt jest zwolennikiem ścisłej współpracy z Ukrainą, jednak stawia jasny warunek: zgodę na prowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacji na Wołyniu, co ma być fundamentem partnerskich relacji.
Referenda i pierwsze projekty ustaw: Co czeka Polaków?
Karol Nawrocki, zgodnie z obietnicami kampanijnymi, zamierza aktywnie wykorzystywać instrument referendum. Rzecznik Rafał Leśkiewicz zapowiedział zwołanie „referendum prawniczego”, choć jego dokładny zakres ma zostać ogłoszony przez samego prezydenta po 6 sierpnia. To jednak nie jedyna inicjatywa referendalna. Prezydent elekt nie zamierza ignorować obywatelskich wniosków o referenda, zwłaszcza tych popartych pół milionem podpisów, podkreślając wagę głosu społeczeństwa. Wśród potencjalnych tematów pojawiło się referendum dotyczące paktu migracyjnego, którego Nawrocki jest zdecydowanym przeciwnikiem, opowiadając się przeciwko nielegalnej masowej migracji. Mimo danych MSWiA wskazujących na spadek poziomu migracji, prezydent elekt uważa obecną sytuację za wymagającą rozwagi i wsłuchania się w głos obywateli. Pierwszym projektem ustawy, który ma złożyć Nawrocki, będzie ten dotyczący Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), a kolejne inicjatywy obejmą kwestie „pancerza podatkowego” oraz sprawy rolnicze.
Kontrowersje wokół przeszłości i inauguracji
Podczas rozmowy w RMF FM poruszono również kwestię nieobecności Lecha Wałęsy na zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego. Rafał Leśkiewicz skrytykował tę decyzję, uznając ją za brak szacunku dla wyborców, urzędu prezydenta oraz posłów i senatorów, którzy tworzą Zgromadzenie Narodowe. Rzecznik podkreślił, iż uroczystość zaprzysiężenia to „święto polskiej demokracji”. Odniesiono się także do kontrowersji wokół przeszłości prezydenta elekta, które wzbudziły niepokój u części Polaków. Leśkiewicz stanowczo zaprzeczył jakimkolwiek „znakom zapytania” w biogramie Nawrockiego, zaznaczając, iż jego życiorys został „prześwietlony na wskroś przez dziennikarzy” w trakcie kampanii wyborczej. Zapowiedział również, iż Karol Nawrocki podejmie działania prawne w związku z pomówieniami i manipulacjami, które miały miejsce podczas kampanii, w tym pozew przeciwko Onetowi.
Nadchodzące miesiące w polskiej polityce zapowiadają się intensywnie. Oczekiwane spotkanie prezydenta elekta Karola Nawrockiego z premierem Donaldem Tuskiem może wyznaczyć kierunek współpracy lub konfrontacji na najbliższe lata. Plany zagraniczne, w tym wizyty w USA i na Ukrainie, a także na forum ONZ, świadczą o aktywnym zaangażowaniu nowej głowy państwa w dyplomację. Na arenie krajowej najważniejsze będą zapowiedziane referenda, zwłaszcza w kontekście paktu migracyjnego, oraz pierwsze projekty ustaw dotyczące CPK, podatków i rolnictwa. Wszystkie te działania będą miały bezpośredni wpływ na życie Polaków i kształt przyszłej polityki kraju.
Read more:
Nawrocki spotka się z Tuskiem. Rzecznik ujawnia pierwsze decyzje prezydenta elekta na 2025.