Niemcy i USA ustalą dostawy Patriot dla Ukrainy

upday.com 5 godzin temu

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius spotkał się w poniedziałek w Pentagonie z amerykańskim ministrem obrony Pete'em Hegsethem. Wcześniej tego samego dnia prezydent USA Donald Trump ogłosił nowy plan wsparcia dla Ukrainy. Stany Zjednoczone wyślą ukraińskim siłom zbrojnym uzbrojenie, za które zapłacą sojusznicy z NATO, a cały proces będzie koordynowany przez Sojusz Północnoatlantycki.

Wśród krajów, które będą kupować uzbrojenie dla Ukrainy, znajdują się Niemcy. Szef niemieckiego resortu obrony poinformował, iż Berlin i Waszyngton podejmą decyzję w sprawie dwóch systemów Patriot dla Ukrainy w najbliższych dniach lub tygodniach, jak podał Reuters.

Pistorius zaznaczył jednak, iż system przeciwlotniczy, którego wartość szacowana jest na miliard dolarów, ma trafić na Ukrainę dopiero za kilka miesięcy. Mimo deklaracji o szybkim wsparciu, rzeczywiste dostawy będą wymagały czasu w przygotowanie i logistykę.

Trump zapowiada szybkie dostawy

Prezydent Trump powiedział w poniedziałek, iż niektóre lub wszystkie z 17 systemów Patriot zamówionych przez sojuszników mogłyby zostać wysłane na Ukrainę «bardzo szybko». Była to jedna z pierwszych konkretnych deklaracji dotyczących wsparcia militarnego dla Kijowa po objęciu przez niego urzędu.

Odnosząc się do słów Trumpa, Pistorius powiedział, iż wraz z Hegsethem uzgodnili, iż nie będą podawać konkretnych liczb dotyczących tej sprawy. Taka postawa ma na celu zachowanie bezpieczeństwa operacyjnego i uniknięcie przekazywania wrażliwych informacji.

Niemieckie wsparcie dla Ukrainy

Dotychczas Niemcy przekazały Ukrainie trzy systemy Patriot, stanowiące znaczącą część niemieckiego arsenału przeciwlotniczego. W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla «Financial Times» Pistorius ujawnił, iż Bundeswehra ma w swojej dyspozycji sześć kompletnych zestawów.

Z tej liczby co najmniej jeden system jest w tej chwili niedostępny z powodu prac konserwacyjnych. Oznacza to, iż Niemcy dysponują ograniczonymi możliwościami dalszego wsparcia bez osłabienia własnych zdolności obronnych.

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP) ndz/ piu/ Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału