"Niemcy rozmieszczają wojska na Litwie w pierwszej stałej misji zagranicznej od czasów II wojny światowej"

grazynarebeca.blogspot.com 1 dzień temu

Autor: Tyler Durden

Utworzone...

Autorstwa: Sarah Kuehberger i Wilson Beaver za pośrednictwem The Daily Signal, publikacji The Heritage Foundation,

Niemcy uruchomiły pierwsze od czasów II wojny światowej stałe rozmieszczenie wojsk zagranicznych, tworząc na Litwie brygadę pancerną liczącą 5 000 żołnierzy. Decyzja ta jest następstwem zapowiedzi ministra obrony Borisa Pistoriusa z 2023 r. o wzmocnieniu obecności wojsk na wschodniej flance NATO w odpowiedzi na trwającą wojnę rosyjsko-ukraińską.

Rozmieszczenie to pokazuje gotowość Niemiec do podjęcia wiodącej roli w konwencjonalnej obronie Europy, a gen. bryg. Christoph Huber podkreślił: "Nie tylko zmierzamy w kierunku gotowości operacyjnej; Bierzemy na siebie odpowiedzialność".

Według Bundeswehry brygada będzie składać się z trzech głównych jednostek bojowych – w tym batalionu piechoty zmechanizowanej, batalionu czołgów i wielonarodowej wzmocnionej Grupy Bojowej Obecności Zagranicznej Litwy – i zostanie uzupełniona o elementy bojowe i wsparcia. Brygada dąży do osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej do 2027 roku.

Przeciwdziałanie słabości NATO

Potrzeba dodatkowych sił NATO na Litwie wynika w dużej mierze z jej położenia geograficznego między sojuszniczą z Rosją Białorusią a rosyjską eksklawą Kaliningradzką. Kaliningrad, odizolowane miasto portowe, było kiedyś częścią Prus, a po II wojnie światowej zostało scedowane na Związek Radziecki na mocy układu poczdamskiego. Po upadku Związku Radzieckiego region został włączony do Federacji Rosyjskiej i w tej chwili stacjonuje w nim Flota Bałtycka, a także żołnierze, myśliwce i rakiety Iskander zdolne do przenoszenia głowic jądrowych.

Wąski korytarz między Litwą a Białorusią, znany jako Przesmyk Suwalski, jest powszechnie uważany za najbardziej wrażliwy punkt NATO. Gdyby siły rosyjskie przypuściły atak na Litwę, Łotwę lub Estonię, które są państwami członkowskimi NATO, mogłyby potencjalnie odciąć swoje linie zaopatrzeniowe z Polski, łącząc Białoruś i Kaliningrad poprzez ofensywę. Stacjonowanie stałych oddziałów NATO w trzech państwach bałtyckich służy jako długoterminowa gwarancja bezpieczeństwa.

Nowa polityka "Zeitenwende" Niemiec

Ze względu na swoją historyczną odpowiedzialność po II wojnie światowej Niemcy tradycyjnie utrzymywały ostrożną i powściągliwą postawę wojskową. Ogromne cięcia w obronie w latach 90. i 2000. jeszcze bardziej osłabiły jego zdolności obronne. W odpowiedzi na nowe wyzwania geopolityczne kanclerz Olaf Scholz wprowadził w 2022 r. Zeitenwende – "punkt zwrotny" – w niemieckiej polityce bezpieczeństwa. Nowa strategia ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych, zwiększenie wydatków wojskowych, aby osiągnąć cele NATO – co Niemcy osiągnęły po raz pierwszy w 2024 r., osiągając poziom 2 proc. – oraz zacieśnienie europejskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Niedawne rozmieszczenie sił na Litwie jest sztandarowym projektem tego projektu.

Niemcy poczyniły znaczące postępy, a wyraźna zmiana w myśleniu w niemieckim establishmencie obronnym jest widoczna, szczególnie poprzez inicjatywy takie jak utworzenie specjalnego funduszu na wydatki obronne w celu pobudzenia inwestycji wojskowych.

Europa musi zintensyfikować działania, aby Stany Zjednoczone mogły skupić się na regionie Indo-Pacyfiku

W czasach, gdy europejscy politycy wyrażają obawy, iż USA są obojętne na los Europy, ważne jest, aby pamiętać, iż obecna administracja zachęca sojuszników do zintensyfikowania działań i zapewnienia, iż są w stanie odstraszyć potencjalne zagrożenia na własnych warunkach. Jest to zadanie, którego muszą się podjąć wszystkie suwerenne narody.

Stany Zjednoczone muszą przesunąć strategiczną uwagę na Indo-Pacyfik, aby odstraszyć Chiny, a kroki takie jak ten podjęty przez Berlin są kluczowe, jeżeli Niemcy i inni europejscy członkowie NATO mają wziąć na siebie główną odpowiedzialność za własną obronę konwencjonalną. Waszyngton powinien przyklasnąć nowej niemieckiej bazie na Litwie i zachęcać inne bogate kraje Europy Zachodniej do pójścia w jej ślady z bazami na Łotwie i w Estonii.

* * *

Poglądy wyrażone w tym artykule są opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy The Epoch Times lub ZeroHedge.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Idź do oryginalnego materiału