Polacy obawiają się przyszłości - wynika z najnowszego badania. Ponad 60 proc. ankietowanych wyraża obawę, gdy myśli o roku 2025. Z kolei mniej niż 40 proc. Polaków patrzy w przyszłość z nadzieją. Z sondażu wynika, iż szczególnie obawiamy się bezpośredniego wciągnięcia w wojnę w Ukrainie oraz eskalacji konfliktu na Europę.
Niepokojące wyniki sondażu. Ponad połowa Polaków nie patrzy optymistycznie w przyszłość
W najnowszym sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" zadano Polakom następujące pytanie: "Czy kiedy myśli Pan/Pani o 2025 r., to bardziej odczuwa Pan/Pani obawę czy nadzieję?".
60,2 proc. ankietowanych wskazało, iż "czuje obawę". W tym: 15 proc. ankietowanych odpowiedziało, iż "zdecydowanie obawę", a 45,2 proc., iż "raczej obawę".
Pozytywne odczucia ma 39,8 proc. respondentów, w tym 19,1 proc. ma "raczej nadzieję", a 20,7 proc. "zdecydowanie nadzieję".
Niepokojące wyniki badania. Ponad połowa Polaków obawia się przyszłości
Z kolei w odpowiedzi na pytanie: "Czego najbardziej boi się Pan/Pani w 2025 r.?" okazało się, iż szczególnie obawiamy się bezpośredniego wciągnięcia Polski w wojnę oraz eskalacji konfliktu na wschodzie Europy.
Obie odpowiedzi wskazało 51,6 proc. pytanych. Trzeci powód niepokoju to możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Obawy z tym związane odczuwa 29 proc. respondentów - wynika z sondażu dla "DGP".
Gazeta zwraca uwagę, iż martwią nas również kwestie związane z pogorszeniem sytuacji w ochronie zdrowia (23,1 proc. wskazań) oraz nasileniem dezinformacji w przestrzeni publicznej (22,3 proc.).
Jak czytamy, wielu rodaków niepokoi polityka. "17,8 proc. boi się potencjalnej wygranej Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich, a 16,8 proc. czuje niepokój związany z hipotetycznym zwycięstwem Rafała Trzaskowskiego" - dodano.
ZOBACZ: Najnowszy sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. Zacięta walka o Pałac Prezydencki
Według sondażu na dalszych miejscach wskazywano także obawy związane z pogłębieniem sporów w wymiarze sprawiedliwości (14 proc.) oraz nasileniem konfliktu politycznego (11,2 proc.). Mamy też obawy przed nasileniem się kryzysu klimatycznego (12,2 proc.).
"Wyniki badania pokazują jasno: wchodzimy w nowy, 2025 r. z dużą obawą. Myślę, iż to powinien być jasny sygnał dla rządzących, iż ludzie nie do końca są zadowoleni, w jakim kierunku zmierza nie tylko nasze państwo, ale również cały region środkowo-wschodniej Europy" - przekazał w rozmowie z "DGP" dr hab. Szymon Ossowski, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.
Badanie United Surveys by IBRiS zrealizowano na próbie 1000 dorosłych Polaków 20-22 grudnia 2024 r.