Niger zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą

dailyblitz.de 5 miesięcy temu
Zdjęcie: niger-zrywa-stosunki-dyplomatyczne-z-ukraina


We wtorek Niger ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z Ukrainą „ze skutkiem natychmiastowym”. Informację tę przekazał Amadou Abdramane, rzecznik rządu wojskowego Nigru, podczas ogólnokrajowej transmisji telewizyjnej. Decyzja ta wywołała duże poruszenie na arenie międzynarodowej i ma poważne konsekwencje dla relacji dyplomatycznych w regionie.

Powody zerwania stosunków dyplomatycznych

Według oświadczenia, które cytuje agencja prasowa Xinhua, Niger zerwał stosunki dyplomatyczne z Ukrainą z powodu „wsparcia Kijowa dla organizacji terrorystycznych”. W oświadczeniu podkreślono również, iż decyzja ta została podjęta w solidarności z Mali, które oskarża Ukrainę o „agresję”.

„Biorąc pod uwagę powagę sytuacji oraz uznane i zakładane zaangażowanie Ukrainy w agresję na Mali, rząd Nigru, solidaryzując się z rządem i narodem Mali, podjął decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Ukrainą 'ze skutkiem natychmiastowym’ oraz skierowanie sprawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu rozstrzygnięcia kwestii ukraińskiej 'agresji’ i jej sponsorów.”

Kontekst regionalny

Decyzja o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Ukrainą jest kolejnym krokiem w długotrwałym procesie zmniejszania wpływów Zachodu w regionie Sahelu. Ministerstwo Obrony Nigru oraz Pentagon ogłosiły, iż ostatni amerykański żołnierz opuścił Niger, co potwierdza wycofywanie się wpływów Zachodu.

„Wycofanie sił i zasobów USA z bazy lotniczej 201 w Agadezie zostało zakończone” – podała libańska telewizja Al Mayadeen. Wycofywanie wojsk USA w Nigerze rozpoczęło się jeszcze w marcu, po tym jak wojskowy rząd tymczasowy afrykańskiego państwa zerwał umowę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi, powołując się na interesy narodu.

Reakcje międzynarodowe

Zamach stanu w Nigerze w lipcu zeszłego roku, który wyniósł do władzy wojskową Narodową Radę Ochrony Ojczyzny z gen. Abdourahamanem Tchianim na czele, spotkał się z ostrą krytyką ze strony ONZ, ECOWAS, Francji oraz USA. Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zagroziła Nigrowi poważnymi sankcjami, a choćby interwencją wojskową, choć określono ją jako ostateczność. Jednak trzy państwa Wspólnoty, gdzie również rządzą wojskowi – Mali, Burkina Faso i Gwinea, sprzeciwiły się sankcjom i interwencji.

W efekcie Mali, Burkina Faso i Niger zawiązały formalny sojusz i zapowiedziały opuszczenie ECOWAS, co jeszcze bardziej skomplikowało sytuację w regionie.

Zmiany geopolityczne

Niger był ostatnim państwem w regionie Sahelu, które mocarstwa zachodnie mogły uważać za sojusznika. Wycofanie się Francuzów, a następnie Amerykanów, podkreśla zmieniającą się dynamikę geopolityczną w regionie.

Decyzja Nigru o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Ukrainą, mimo iż zaskakująca, wpisuje się w szerszy kontekst zmniejszającego się wpływu Zachodu i rosnącej solidarności między państwami Sahelu, które dążą do większej niezależności i samodzielności na arenie międzynarodowej.

Wnioski

Zerwanie stosunków dyplomatycznych między Nigrem a Ukrainą jest kolejnym krokiem w długotrwałym procesie zmiany układu sił w regionie Sahelu. Decyzja ta, motywowana oskarżeniami o wsparcie Ukrainy dla organizacji terrorystycznych, podkreśla rosnące napięcia między państwami regionu a Zachodem. W kontekście wycofywania się wojsk USA i Francji z Nigru, sytuacja w Sahelu staje się coraz bardziej skomplikowana i wymaga dalszej obserwacji.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Read more:
Niger zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą

Idź do oryginalnego materiału