Nowa taktyka Ukraińców sieje postrach wśród Rosjan. Jest tak dobra, iż Moskwa skopiowała pomysł Kijowa

news.5v.pl 2 dni temu

Nieważne, czy pod wodą, czy w powietrzu — Rosja i Ukraina postawiły sobie za cel wyeliminowanie przeciwników z akcji dzięki najnowocześniejszych dronów i opłacalnych metod obrony oraz obronę przed zagrożeniami z powietrza. Nowe technologie i udoskonalone drony od dawna uważane są za najlepszy sposób na przetrwanie na polu bitwy.

Jednak w strefach walk coraz częściej pojawiają się elementy, które niekoniecznie kojarzą się z działaniami wojennymi. Efekty przerosły choćby władze w Kijowie — do tego stopnia, iż Moskwa postanowiła przejąć inicjatywę.

Najnowszy przykład to sieci rybackie. To zaskakują posunięcie Ukraińców, którzy próbują wykorzystać porzucone sieci do ochrony ważnego sprzętu i pozycji.

Setki ton importowanych z Holandii

Jak informuje ukraiński portal „Frontliner”, wykorzystywane są sieci rybackie z Holandii, które nie nadają się już do połowów. Fundacja „Volonter” sprowadziła już do Ukrainy kilkaset ton tych starych sieci.

Specjalne sieci do ochrony dronów są dostępne w cenie od 5 do 10 euro (21 do 42 zł) za metr kwadratowy. „Przekonaliśmy holenderskich partnerów, aby przekazali siatki Ukrainie bezpłatnie. Musimy jedynie ponieść koszty logistyczne” — wyjaśnia Igor Bondarczuk z „Volonter”.

Sieci rybackie są używane w podobny sposób jak konwencjonalne sieci ochronne. Pokrywają okopy i sprzęt wojskowy, aby je zakamuflować i chronić przed niszczycielskimi atakami dronów.

Drony są odrzucane

Według „Frontliner” sieci mogą również przechwytywać drony lub zrzucane pociski i odrzucać je z powrotem, powodując eksplozję amunicji obok rzeczywistego celu. Oznacza to, iż atak powoduje mniejsze szkody.

— wyjaśnia szef fundacji.

Siatki chronią zarówno przed dronami zwiadowczymi Orlan, jak i dronami bojowymi Lancet.

Instalacja siatek wymaga jednak starannego planowania. Dzieje się tak dlatego, iż nie mogą one ograniczać swobody ruchu żołnierzy ani utrudniać im prowadzenia ostrzału. Oznacza to, iż zwłaszcza najważniejsze pozycje są słabiej chronione, jak wyjaśnił „Frontlinerowi” jeden z żołnierzy.

„Lżejsze drony” jako kontrreakcja

Jest jeszcze jeden haczyk: Rosja już zareagowała na tę metodę obrony i również pokryła swoje pozycje siatkami. Obie strony często planują teraz podwójne ataki: pierwszy dron uszkadza sieć, podczas gdy drugi przeprowadza adekwatny atak.

Według „Frontlinera” kolejnym osiągnięciem są tak zwane „lżejsze drony” ze specjalnymi urządzeniami zapalającymi, które są używane przez obie strony. Drony te mają na celu szybsze i skuteczniejsze eliminowanie celów wroga.

Ukraiński atak z zaskoczenia

Początek roku to kontynuacja działań Kijowa w rosyjskim obwodzie kurskim. Ceremonia wręczenia nagród dla rosyjskiej brygady zakończyła się tragedią żołnierzy Władimira Putina. W środku uroczystej gali zorganizowanej dla 810. Brygady Piechoty Morskiej rakiety uderzyły w centrum kultury. Według wstępnych doniesień Rosjan skutecznie poraziły rakiety ATACMS przekazane Ukrainie przez USA.

Idź do oryginalnego materiału