Nowi generałowie w Wojsku Polskim

polska-zbrojna.pl 1 miesiąc temu

Kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, mianował dwunastu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralski. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim zwierzchnik sił zbrojnych wręczył oficerom akty mianowania oraz buzdygany honorowe i pierścienie generalskie.

– Moment tej nominacji nie jest przypadkowy. To zwyczaj w historii wolnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej, iż w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku dokonujemy nominacji w Wojsku Polskim i służbach odpowiedzialnych za codzienne bezpieczeństwo Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda na uroczystości wręczenia aktów mianowania oficerom awansowanym na stopnie generalskie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość odbyła się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim.

W swoim wystąpieniu zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach najwyższych dowódców Wojska Polskiego i służb mundurowych. – Łatwo jest służyć bezpieczeństwu państwa, które w żaden sposób nie jest zagrożone i otoczone jest czasami pokoju i spokoju – powiedział prezydent. – Łatwo i fajnie jest wtedy otrzymywać nominacje generalskie. Łatwo i sympatycznie wykonuje się wtedy swoje obowiązki, kiedy nie ma żadnych zagrożeń i spokojnie chodzi się na służbę. Po prostu, do pracy. Te czasy minęły – zaznaczył. Prezydent wyraził nadzieję, iż „wrócą dla Rzeczypospolitej czasy pokoju i spokoju”, ale nie stanie się to, póki za naszą granicą nie skończy się wojna wywołana przez rosyjski imperializm. – Od tego czasu służba dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej nacechowana jest w zasadzie codziennym zagrożeniem – zaznaczył Andrzej Duda. Dlatego, jak stwierdził prezydent, oficerowie, którzy dzisiaj przyjmują awanse generalskie, biorą na siebie odpowiedzialność za przetrwanie i istnienie Polski.

REKLAMA

– Nie szczędzimy sił. 4,7 procenta naszego PKB na wydatki na obronność w przyszłym roku to kwota gigantyczna – zaznaczył Duda. Skuteczne zrealizowanie planów rozwoju Wojska Polskiego i modernizacji jego wyposażenia ma sprawić, iż Polska dysponować będzie armią wystarczająco silną, by nikt nie odważył się zagrozić naszym granicom. Prezydent przypomniał także, iż w Sejmie realizowane są prace nad projektem ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Dokument ten ma odbudować zdolności państwa do przeciwstawienia się zagrożeniom zewnętrznym i zabezpieczyć bezpieczeństwo kraju.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej, nawiązał w swoim wystąpieniu do decyzji prezydenta, by wręczenie aktów mianowania na najwyższe stopnie w Wojsku Polskim, Policji i Państwowej Straży Pożarnej odbyło się na wspólnej uroczystości. – Ta decyzja jest nie tylko symboliczna, ona jest także bardzo praktyczna – powiedział. Szef MON-u przypomniał, iż żołnierze i funkcjonariusze ramię w ramię kilka tygodniu temu ruszyli z pomocą Polakom poszkodowanym przez powódź. – Potrzebujemy integracji i współdziałania. Potrzebujemy odpowiedzialności i mądrości, bo czasy są niebezpieczne. Potrzebujemy racji stanu, która jest niezmienna – zaznaczył szef MON-u. – Mogą się zmieniać rządy, mogą się zmieniać kolejne etapy w naszym życiu politycznym, ale coś co jest fundamentem państwa polskiego to siła formacji: Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej – dodał.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz podziękował awansowanym oficerom za dotychczasową służbę i życzył kolejnych sukcesów. – Niech dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla was zawsze najwyższym nakazem. Wiem, iż wypełnicie to z pełną starannością – zakończył.



Mianowani dzisiaj oficerowie

gen. broni Dariusz Parylak – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, studiów doktoranckich na Akademii Obrony Narodowej oraz Podyplomowego Studium Polityki Obrony w US Army War College w Carlisle (Pensylwania, USA). Na różnych stanowiskach służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej i 36 Brygadzie Zmechanizowanej. Generał dowodził 11 Dywizją Kawalerii Pancernej, był też zastępcą dowódcy 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego. Niebawem oficjalnie obejmie dowodzenie Wielonarodowym Korpusem Północny Wschód.



gen. dyw. Tomasz Dominikowski
– jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademii Sztuki Wojennej. Służbę zaczynał w kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego jako dowódca plutonu, by z czasem awansować na dowódcę kompanii. W 2002 roku przejął obowiązki szefa Wydziału Służb Garnizonowych w Komendzie Garnizonu Warszawa. Dowodził batalionem w Pułku Ochrony, a później Batalionem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Był dowódcą jeszcze dwóch jednostek wojskowych podległych stołecznemu garnizonowi: Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego oraz 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Kierował również Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Bydgoszczy. W strukturach DGW zajmował także inne stanowiska, np. szefa Pionu Szkolenia oraz zastępcy dowódcy Garnizonu Warszawa, a 1 października 2021 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy stołecznego garnizonu.


gen. dyw. Jarosław Górowski – ukończył m.in.: Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych, AON, Advanced Commanding and Staff Course w Akademii Obrony Wielkiej Brytanii w Shrivenham. Służył w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie jako dowódca plutonu oraz dowódca kompanii zmechanizowanej. W latach 2005–2010 pełnił służbę w 17 Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu na stanowiskach oficera operacyjnego, oficera łącznikowego – tłumacza oraz zastępcy szefa sztabu brygady. Służył w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Na misji w Afganistanie dowodził zgrupowaniem bojowym „Alfa”. Pełnił też służbę jako szef szkolenia 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz szef Oddziału Operacyjnego – zastępca szefa Zarządu Operacyjnego J3 w Dowództwie Generalnym RSZ. W lipcu 2019 roku został wyznaczony na szefa sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej, następnie dowodził 1 Warszawską Brygadą Pancerną. Na początku 2022 roku został mianowany na stanowisko szefa Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – zastępcy inspektora wojsk lądowych DGRSZ. Od sierpnia 2024 roku oficer dowodzi Wielonarodową Dywizją Północny Wschód.


gen. dyw. Jacek Ostrowski – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. W swojej dotychczasowej karierze wojskowej był m.in. szefem szkolenia – zastępcą dowódcy, szefem sztabu – zastępcą dowódcy oraz szefem sztabu 12 Brygady Zmechanizowanej, zastępcą dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz szefem szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej. W latach 2011–2013 służył w Dowództwie Wojsk Lądowych. Uczestnik misji polskich kontyngentów wojskowych w Jugosławii, Afganistanie oraz dwukrotnie w Iraku. Od 2014 roku był szefem oddziału szkolenia w Inspektoracie Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W latach 2015–2018 stał na czele 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Od kwietnia 2018 roku dowodził 20 Brygadą Zmechanizowaną. w tej chwili jest inspektorem rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.


adm. Jarosław Wypijewski – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, Akademii Marynarki Wojennej oraz Akademii Sztuki Wojennej. Przez ostatnie trzy lata kierował zespołem w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a w latach 2018–2019 był komendantem Portu Wojennego w Gdyni. Oficer służył też w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwie Marynarki Wojennej. Dwukrotnie był w Afganistanie oraz na misji ONZ w Syrii. Od 2022 roku kadm. Wypijewski jest dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.


gen. bryg. Marcin Adamski – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Obrony Narodowej. Służbę rozpoczął w jednostkach 12 Dywizji Zmechanizowanej, gdzie zajmował stanowiska od dowódcy plutonu do szefa sekcji operacyjnej batalionu. Służył także w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W 2008 roku został asystentem w Akademii Obrony Narodowej, następnie dowodził 1 Lęborskim Batalionem Zmechanizowanym. Był też szefem sztabu 2 Brygady Zmechanizowanej, zastępcą dowódcy 7 Brygady Obrony Wybrzeża, dowódcą 34 Brygady Kawalerii Pancernej, a potem szefem Zarządu Planowania Rozwoju w DGRSZ. Czterokrotnie służył w misji PKW w Iraku, raz w Afganistanie. Od 29 lipca 2024 roku jest dowódcą 7 Brygady Obrony Wybrzeża.


gen. bryg. Tomasz Białas - ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Przez wiele lat związany był z wojskami specjalnymi. Był dowódcą Zespołu Bojowego w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu i szefem pionu szkolenia JWK. Trzykrotnie uczestniczył w misjach zagranicznych, podczas których szkolił Irakijczyków i Afgańczyków do walki z terrorystami. Kilka lat temu związał się z wojskami obrony terytorialnej. Dowodził 13 Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej. Od września 2023 roku dowodzi 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Jest laureatem Buzdygana, nagrody „Polski Zbrojnej”, z 2012 roku. Został także odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego klasy II za umiejętne i skuteczne dowodzenie jednostką bojową oraz wybitne czyny połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa w czasie pokoju. W 2011 roku w Kabulu jako pierwszy żołnierz polskich wojsk specjalnych w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy uhonorowany medalem za chwalebną służbę – Meritorious Service Medal.


gen. bryg. Tomasz Lenart – jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze, Akademii Sztuki Wojennej (wcześniej: Akademii Obrony Narodowej) oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Ukończył różnego rodzaju kursy m.in. w Szkole NATO w niemieckim Oberammergau oraz ACE Tactical Leadership Programme w Belgii. Służbę rozpoczął w 23 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Gdańsku-Sobieszewie. Był tam oficerem naprowadzania rakiet, dowódcą plutonu niskiej częstotliwości, dowódcą baterii radiotechnicznej i zastępcą dowódcy dywizjonu rakietowego – szefem logistyki. Następnie służył jako zastępca dowódcy dywizjonu rakietowego – szef szkolenia w 21 Dywizjonie Rakietowym OP w Pucku. Od 2000 do 2003 roku pełnił służbę jako oficer ds. treningów operacyjnych w Wydziale Ćwiczeń i Szkolenia w Combined Air Operations Center 2 (CAOC 2) w niemieckim Kalkar. Przez trzy lata służył również w Mons w Belgii we Wspólnym Dowództwie Sił Powietrznych NATO Wczesnego Ostrzegania.
Od 2012 roku zajmował stanowiska w strukturach COP-Dowództwie Komponentu Powietrznego. Był m.in. dyżurnym dowódcą obrony powietrznej, szefem Taktycznego Centrum Operacyjnego, a w latach 2023–2024 szefem sztabu COP-DKP ds. operacyjnych. Od września 2024 roku jest zastępcą dowódcy Połączonego Centrum Operacji Powietrznych CAOC w Uedem w Niemczech.
Brał udział w licznych operacjach międzynarodowych i natowskich. Zajmował się m.in. planowaniem operacyjnym dla misji w Afganistanie, działaniami AWACS w związku ze szczytem Sojuszu w 2009 roku czy ewakuacją ludności z lotniska w Kabulu w 2021 roku.


gen. bryg. Piotr Lisowski - jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu i AON w Warszawie oraz kursu w Szkole NATO w Oberammergau w Niemczech.
W 1997 roku rozpoczął służbę na stanowisku dowódcy plutonu szkolnego czołgów w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W 15 BZ zajmował następnie różne stanowiska, m.in. dowódcy plutonu, dowódcy kompanii ochrony i regulacji ruchu. Dowodził też kompanią zmechanizowaną w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Karierę kontynuował w Dowództwie Wojsk Lądowych, potem w Dowództwie Generalnym RSZ. Był też szefem sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dwukrotnie służył w ramach PKW KFOR, raz w ramach PKW w Afganistanie. Od roku dowodzi Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą LITPOLUKRBRIG.


gen. bryg. Jacek Perkowski – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Sztuki Wojennej.
Służbę rozpoczął w 18 Pułku Zmechanizowanym. Plutonem dowodził też w 15 Brygadzie Kawalerii Pancernej, a potem służył w 3 Pułku Rakietowym i w Dowództwie Śląskiego Okręgu Wojskowego. W latach 2006–2008 zajmował stanowisko specjalisty w HQ SACT w Norfolk. W Dowództwie Operacyjnym RSZ pełnił służbę od 2012 roku na stanowiskach szefa Wydziału CIMIC, szefa Wydziału Planowania i Organizowania Ćwiczeń oraz szefa Oddziału Gotowości Bojowej i Mobilizacyjnej. Następnie służył jako szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień P1 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od 2019 roku jest zastępcą szefa Inspektoratu – szefem sztabu w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych.


gen. bryg. Mieczysław Spychalski – jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Uniwersytetu Szczecińskiego i wielu kursów w Akademii Sztuki Wojennej. Służbę rozpoczął od stanowiska dowódcy plutonu w 41 Pułku Zmechanizowanym. Następnie pełnił funkcje dowódcze i sztabowe w strukturach 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Był też komendantem 6 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Ustce, gdzie odpowiadał za zabezpieczenie logistyczne m.in. Centrum Szkolenia MW, Centralnego Poligonu SP. Wspierał logistycznie także jednostkę odpowiedzialną za funkcjonowanie instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS) w Bazie Wsparcia US Navy w Redzikowie.
Płk Spychalski był komendantem 15 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Szczecinie, następnie jako szef Szefostwa Planowania Logistycznego pełnił służbę w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. W maju 2021 roku objął stanowisko komendanta 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. Trzykrotnie pełnił służbę poza granicami państwa: dwukrotnie w Iraku, raz w Mali. Od stycznia 2024 roku stoi na czele 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.


gen. bryg. dr n. med. Wojciech Tański – jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Akademii Sztuki Wojennej oraz studiów MBA w Wyższej Szkole Kadr Menedżerskich w Koninie. W 2018 roku uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W 2023 roku w WIM-ie uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

Płk Tański służbę rozpoczął w Szpitalu Klinicznym WAM na stanowisku lekarza stażysty, a następnie na stanowisku asystenta w zespole pracowników leczniczo-usługowych. W roku 2001 został zastępcą przewodniczącego Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Łodzi. Od 2003 roku zajmował różne stanowiska w strukturach 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ, m.in. asystenta w Oddziale Ratownictwa Medycznego, starszego asystenta Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, starszego asystenta Klinicznego Oddziału Reumatologii oraz ordynatora oddziału. Od stycznia 2015 roku jest komendantem 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego.