Nowość! Lotnisko w Królewcu odnotowuje wzrost ruchu pasażerskiego i bojowego

wbijamszpile.pl 6 miesięcy temu

Lotnisko w Królewcu, znane również jako Chabrowo, odnotowało znaczący wzrost ruchu pasażerskiego i bojowego w pierwszym półroczu 2024 roku. Szczególnie te drugie dane podane oficjalnie przez władze lotniska powinny interesować państwa członkowskie NATO.

W okresie od stycznia do czerwca 2024 roku obsłużono 2 013 943 pasażerów na krajowych liniach lotniczych, co stanowi wzrost o 14% w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 roku. Największy ruch pasażerski odnotowano na trasach do Moskwy i Petersburga, z których skorzystało 1 801 560 pasażerów.

Loty odbywały się również do takich miast jak Nowosybirsk, Kazań, Psków, Niżny Nowogród, Jekaterynburg, Orenburg, Czerepowiec, Perm, Iżewsk, Murmańsk, Iwanowo, Archangielsk, Pietrozawodsk, Samara, Uljanowsk. W 2024 roku otwarto trzy nowe kierunki – do Kaługi, Saratowa i Kirowa, oraz wznowiono loty do Czelabińska i Ufy.

Lotnisko w Królewcu odnotowuje wzrost ruchu pasażerskiego i bojowego (FOTO: kgdavia.ru)

Loty międzynarodowe

W przeciwieństwie do ruchu krajowego, liczba pasażerów na rejsach międzynarodowych spadła o 28 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Od stycznia do czerwca 2024 roku przewieziono 32 167 osób na trasach międzynarodowych.

Główne kierunki międzynarodowe to regularne loty do Mińska na Białorusi oraz loty czarterowe do Szarm el-Szejk w Egipcie.

Ruch bojowy i obrót towarowy

Liczba lotów bojowych w pierwszym półroczu 2024 roku wzrosła o 9,3 proc., osiągając 6556 operacji. Równocześnie obrót towarowy przekroczył wynik z 2023 roku o 21 proc., wynosząc 1000,521 ton. Informację podały władze lotniska. Wzrost ruchu pasażerskiego i cargo nie powinien zaskakiwać, bo to jest w tej chwili ogólnoświatowy trend. Natomiast wzrost ruchu samolotów bojowych powinien martwić szczególnie władze w Warszawie i w Wilnie.

Samolot MIG-29 (FOTO: canva.com)

Wyniki czerwcowe

Na koniec czerwca 2024 roku liczba pasażerów obsłużonych na lotnisku Chabrowo wzrosła o 11 proc. w porównaniu do czerwca 2023 roku, osiągając 499 950 osób. Największy ruch pasażerski odnotowano na trasach krajowych, które obsłużyły 490 456 pasażerów, co stanowi wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Inwestycje i rozwój infrastruktury

Koszt kompleksowej rewitalizacji lotniska Chabrowo w obwodzie królewieckim szacowany jest na 13–13,5 miliarda rubli, jak informuje „Interfax” powołując się na dyrektora generalnego lotniska, Aleksandra Korytnego. Projekt obejmuje dwa najważniejsze zadania: wydłużenie głównej drogi kołowania oraz rozszerzenie powierzchni terminala pasażerskiego, aby pomieścić większą liczbę pasażerów.

Projekt techniczny i finansowanie

Dokumentacja techniczna dotycząca budowy drogi kołowania jest gotowa i oczekuje na zatwierdzenie. Koszt projektu szacowany jest na 5,5 miliarda rubli. Projekt będzie realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego: 60 proc. finansowania zapewni budżet federalny, a resztę pokryje holding „Novaport”. Planuje się wydłużenie drogi kołowania o dwa kilometry. Ministerstwo Transportu Rosji obiecało znaleźć 5,5 miliarda rubli na realizację tego projektu.

Lotnisko w Królewcu odnotowuje wzrost ruchu pasażerskiego i bojowego (FOTO: kgdavia.ru)

Rozszerzenie terminala pasażerskiego

Rozbudowa terminala pasażerskiego będzie finansowana wyłącznie przez prywatnego inwestora, firmę „Novaport”. Koszt tego projektu szacowany jest na 7,5–8 miliarda rubli. Prace przygotowawcze już trwają, a rozbudowa budynku terminala pasażerskiego, obejmująca dwupiętrową dobudówkę o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, ma rozpocząć się w 2025 roku.

Historia rewitalizacji lotniska Chabrowo

Lotnisko Chabrowo zostało ponownie otwarte po rewitalizacji w kwietniu 2018 roku. W ramach projektu zbudowano nową drogę startową o długości 3350 metrów, która jest w stanie obsłużyć niemal wszystkie typy samolotów.

Rozwój i modernizacja lotniska Chabrowo mają na celu podniesienie jego możliwości obsługi pasażerów. Ponadto założono poprawę infrastruktury, co w przyszłości pozwoli na obsługę choćby siedmiu milionów pasażerów rocznie.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału