Nowy raport: „W poszukiwaniu bezpiecznej przystani – aktualizacja mapowania” Z euforią prezentuje…

migranciwpolsce.pl 5 godzin temu


Nowy raport: „W poszukiwaniu bezpiecznej przystani – aktualizacja mapowania”

Z euforią prezentujemy nasz najnowszy raport, opracowany przez zespół Mapuj Pomoc we współpracy z IOM Poland. Publikacja jest efektem aktualizacji mapowania ośrodków zbiorowego zakwaterowania (OZZ) dla osób uchodźczych z Ukrainy w Polsce, prowadzonej od września do grudnia 2024 r.

Najważniejsze wnioski i rekomendacje:

Liczba ośrodków sukcesywnie maleje – między czerwcem i grudniem 2024 zamknięto od kilku do kilkudziesięciu OZZ. Łącznie przestały funkcjonować 132 ośrodki.

Mieszkańcami ośrodków często są osoby z grup wrażliwych. Najliczniejszą grupą są osoby nieletnie, stanowiące 40% wszystkich mieszkańców OZZ. W co czwartej placówce dzieci stanowią większość, a w ponad 30 OZZ stanowią 90-100% mieszkańców. Co piąta osoba zamieszkująca OZZ jest osobą starszą (po 60. roku życia). Osoby z niepełnosprawnościami stanowią 7% mieszkańców OZZ.

Widoczne są duże różnice w jakości zakwaterowania i dostępności usług wsparcia — Wskazana jest standaryzacja warunków zakwaterowania, ujednolicenie zasad dotyczących infrastruktury, dostępu do usług oraz procedur administracyjnych. Zaledwie w co piątym ośrodku dostępne są dodatkowe formy wsparcia, inne niż wyżywienie. Brakuje działań wspierających integrację społeczną, naukę języka i kontakty z lokalną społecznością. Wsparcie psychologiczne dostępne jest w 21% placówek, a doradztwo zawodowe w 15% OZZ.
Brak długoterminowej polityki dotyczącej funkcjonowania OZZ niesie ryzyko destabilizacji sytuacji mieszkańców, szczególnie osób z grup wrażliwych. Rekomendujemy opracowanie kompleksowej strategii zarządzania i integracji na poziomie krajowym i regionalnym.

Podziękowania: Dziękujemy IOM Poland za zainicjowanie i wsparcie techniczne projektu. Serdeczne podziękowania kierujemy również do Urzędów Wojewódzkich, Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego oraz Fundacja Ukraina za otwartość, współpracę i udostępnienie niezbędnych danych. Niezmiennie – dziękujemy naszemu cudownemu, zaangażowanemu zespołowi Mapuj Pomoc za pracę nad raportem.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem: https://mapujpomoc.pl/nowy-raport-w-poszukiwaniu-bezpiecznej-przystani-aktualizacja-mapowania-osrodki-zbiorowego-zakwaterowania-osob-uchodzczych-z-ukrainy-w-polsce/

@obserwujący




Źródło: Mapuj Pomoc – Fundacja CultureLab

Idź do oryginalnego materiału