O wielowymiarowej twórczości Marca Chagalla podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej

tv28.pl 5 miesięcy temu

Piąte spotkanie tegorocznej edycji projektu edukacyjnego „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej” było poświęcone Marcowi Chagallowi – artyście, który na swoich obrazach utrwalił przedwojenne sztetle, a w twórczości łączył wątki chrześcijańskie i żydowskie. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Sztetl Mszana Dolna odbyło się w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej.

– Urodzony w Łoźnie pod Witebskiem, żydowski artysta, ale też obywatel świata, żył niemal sto lat. Podczas 75 lat aktywności twórczej, stworzył niemal 10 tysięcy prac, w różnorodnych stylach, gatunkach, poetykach. W twórczości Marca Chagalla przenika się surrealizm, sztuka naiwna, impresjonizm, koloryzm, fowizm, kubizm, orfizm. Z tego tygla wyłania się jednak jego niepowtarzalna oryginalność twórcza, który można nazwać chagallizmem. U artysty przenikają się także światy i mentalności: wschód z zachodem, prowincjonalność z wielkim światem Paryża, chasydzkie sztetle, tematyka biblijna, konteksty żydowskie i chrześcijańskie, a wszystko jakby w onirycznym, nierzeczywistym, niezwykle pięknym świecie, gdzie grawitacja i logika istnieją na własnych, dość oryginalnych zasadach – czytamy w relacji Fundacji Sztetl Mszana Dolna.

W trakcie spotkania został omówiony życiorys artysty oraz symbolika jego twórczości.

– Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, co u Chagalla oznacza siedmiopalczasta sylwetka Madonny, ale i samego artysty, skąd wzięły się na jego obrazach latające zwierzęta, jakie inne pojęcia z frazeologii języka jidisz goszczą w prezentowanych pracach. Na koniec – po odczytaniu wzruszającego zapisu o zapalaniu szabatowych świec autorstwa ukochanej żony artysty, Belli, zapalone zostały światła pamięci i żalu po naszych żydowskich współobywatelach, a uczestnicy, tradycyjnie już, zostali poczęstowani jeszcze ciepłą chałką, przygotowaną przez Sztetl Mszana Dolna na tę okazję. Powodzeniem cieszył się także torcik „Chagall” – informują organizatorzy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Rachela Antosz-Rekucka, Marek Rekucki, Henryk Musiał

Idź do oryginalnego materiału