

17 kwietnia 2025 roku w Polsce zaczęło obowiązywać nowe prawo, wprowadzające zakaz fotografowania i nagrywania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez odpowiedniego zezwolenia. Za wykroczenie grozić będzie grzywna albo areszt.
Od czwartku 17 kwietnia zrobienie zwykłego zdjęcia podczas spaceru może skończyć się nie tylko wysoką grzywną, ale choćby aresztem i utratą telefonu. Wszystko za sprawą zakazu fotografowania ponad 25 tysięcy miejsc w całym kraju.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania i nagrywania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez odpowiedniego zezwolenia właśnie weszło w życie.
Rozporządzenie ministra obrony narodowej z 27 marca 2025 r. dotyczy trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 znowelizowanej 17 sierpnia 2023 r. – ustawy o obronie Ojczyzny. Zakaz fotografowania obejmuje wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania zarówno z poziomu terenu, jak i z powietrza.
Co istotne, zakaz dotyczy nie tylko obiektów należących do wojska, ale mogą to być także elektrownie, linie kolejowe, lotniska czy mosty, zaś o tym, czy dany obiekt zostanie objęty zakazem, decyduje jego zarządca.
Warto zwracać uwagę na zakazy, bo grzywną i konfiskatą telefona może się skończyć choćby niefortunne zdjęcie z obiektem w tle.
W skrajnych przypadkach za zdjęcie obiektu objętego zakazem może nas czekać areszt – choćby do 30 dni.
ren