„Oda do radości” wybrzmiała w centrum Kielc

radiokielce.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: „Oda do radości” wybrzmiała w centrum Kielc


Kielczanie wspólnie odśpiewali „Odę do radości” – hymn Unii Europejskiej. Wydarzenie odbyło się przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza, a zostało zorganizowane z okazji 67. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek powstaniu UE oraz zbliżającej się 20 rocznicy przyjęcia do niej Polski.

Jak podkreśla Lidia Palacz z Komitetu Obrony Demokracji, który zorganizował wydarzenie ostatnie lata wojny w Ukrainie, czy lata pandemii pokazały, jak bardzo ważne są sojusze i wspólnoty międzynarodowe, takie jak Unia Europejska.

– Cieszymy się, iż jesteśmy członkiem UE, patrząc choćby przez pryzmat dzisiejszej sytuacji, kiedy kolejny raz rosyjska rakieta naruszyła granice naszego kraju. Wojna za naszą wschodnią granicą i wszelkie niepokoje na świecie związane z działaniami zbrojnymi pokazują jak wielka wartością jest pokój i bezpieczeństwo. To iż jesteśmy członkiem NATO i UE pozwala nam czuć się bezpiecznie – wyjaśnia.

Jeden z kielczan uczestniczących w wydarzeniu mówił o tym , iż członkostwo Polski w UE jest wartością nie do przecenienia.

– Uważam, iż jest to nasze największe osiągnięcie historyczne w ciągu ostatnich 100 lat. Co prawda członkostwo w NATO daje Polsce gwarancje bezpieczeństwa, ale z kolei UE zapewnia nam stabilizację ekonomiczną. Te dwie kwestie są w dzisiejszych czasach kluczowe. To bardzo ważne, żebyśmy nigdy choćby nie myśleli o tym, aby UE opuścić – zaznacza.

W Kielcach wydarzenie odbyło się już po raz szósty, a podobne miały miejsce w całej Polsce.

Traktaty rzymskie to ogólna nazwa dwóch umów międzynarodowych podpisanych 25 marca 1957 przez Francję, Republikę Federalną Niemiec, Włochy, Belgię, Holandię i Luksemburg. Uroczystość miała miejsce na Kapitolu w Rzymie.

Pierwsza z umów (w latach 1958–1992) nosiła nazwę Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Traktat z Maastricht przekształcił EWG we Wspólnotę Europejską. Obecną nazwę Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej nadał dokumentowi traktat lizboński. Drugą umową był podpisany Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). Oba weszły w życie 1 stycznia 1958.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, stanowiącego prawną podstawę przystąpienia Polski do związku.



Idź do oryginalnego materiału