Odbyły się pierwsze bezpośrednie rozmowy Ukraina-Rosja. Tyle udało się ustalić delegacjom

natemat.pl 6 godzin temu
Rosjanie i Ukraińcy spotkali się w piątek na rozmowach w Stambule w Turcji, jednak nie przyniosły one przełomu. Choć poruszono temat zawieszenia broni, nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie.


– Ukraina i Rosja porozumiały się w sprawie dużej wymiany jeńców – poinformował w piątek szef ukraińskiej delegacji w rozmowie z publicznym nadawcą Suspilne.

– Omawialiśmy wymianę w formule 1000 za 1000. Pracujemy również nad innymi wariantami tej operacji – przekazał minister obrony Ukrainy Rustem Umierow.

Dodał, iż wymiana ma nastąpić "w najbliższym czasie". – Znamy już jej datę, ale na razie nie możemy jej ujawnić – zaznaczył.

Bezpośrednie rozmowy Rosja-Ukraina. Tyle udało się ustalić


Od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku Kijów i Moskwa przeprowadziły już wiele wymian, w ramach których wolność odzyskały tysiące osób.

Jak poinformował Umierow, podczas piątkowych rozmów poruszono również kwestie zawieszenia broni oraz ewentualnego bezpośredniego spotkania prezydentów Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego.

Nie doszło jednak do przełomu. Ukraińscy urzędnicy zaznajomieni z przebiegiem rozmów poinformowali Financial Times, iż Rosja wysunęła "nieakceptowalne" żądania, uzależniając jakiekolwiek porozumienie w sprawie zawieszenia broni od całkowitego wycofania się sił Kijowa z czterech wschodnich obwodów Ukrainy, które Moskwa kontroluje jedynie częściowo.



Z kolei szef tureckiej dyplomacji Hakan Fidan przekazał, iż strony zgodziły się przygotować jednak pisemne warunki zawieszenia broni.

Co ważne, także przywódcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski uznali stanowisko Rosji podczas piątkowych rozmów z Ukrainą za "nieakceptowalne" – poinformowali po przeprowadzeniu rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Kolejna rozmowa naszej Piątki (PL, DE, FR, UA, UK) i połączenie z prezydentem Trumpem. Rosjanie w Stambule de facto zerwali negocjacje i odmówili przerwania ognia. Czas zwiększyć presję" – napisał w serwisie X premier Tusk.


Wojna trwa już ponad trzy lata i wciąż nie widać oznak przełomu. Mimo kolejnych rund rozmów i międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych, konflikt pozostaje nierozstrzygnięty, a sytuacja na froncie – bez większych zmian. Rosjanie utknęli na froncie na wschodzie Ukrainy.

Idź do oryginalnego materiału