Spiker odpowiedział w ten sposób w środę na wniosek administracji Bidena, która domagała się włączenia do negocjowanego prowizorium budżetowego kwoty 24 miliardów dolarów przeznaczonych na pomoc Ukrainie, w tym 16 miliardów na uzupełnienie arsenałów USA i 8 miliardów na zakup nowej broni dla Kijowa.
Johnson zauważył, iż sytuacja na Ukrainie zmienia się niemal z godziny na godzinę i, jak przewidywał przed wyborami, wybór Donalda Trumpa wpłynie na dynamikę wojny Rosji z Ukrainą, co już ma miejsce. Dodał, iż decyzje w tej sprawie nie należą do Joe Bidena.
Mamy nowo wybranego prezydenta i będziemy czekać – i kierować się wskazówkami nowego naczelnego dowódcy. Dlatego nie spodziewam się, iż teraz pojawi się jakiekolwiek finansowanie dla Ukrainy – dodał.
Walka z czasem?
Prezydent Biden zapowiedział, iż do końca swojej kadencji wykorzysta środki przeznaczone przez Kongres w ostatnim pakiecie pomocowym dla Ukrainy. W kwestii sprzętu wojskowego pozostało w nim niecałe 6 miliardów dolarów. Według Wall Street Journal i CNN, Biden prawdopodobnie nie zdąży tego zrobić, głównie z powodu trudności logistycznych oraz obaw o nadmierne uszczuplenie amerykańskich arsenałów.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, odpowiadając na pytanie PAP o te doniesienia, nie udzielił bezpośredniej odpowiedzi, ale odwołał się do niedawnego oświadczenia doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana. Powtórzył on, iż Biden polecił administracji pełne wykorzystanie dostępnych środków do końca jego kadencji. jeżeli mimo to administracja nie zdąży przekazać całości sprzętu, pozostałe środki byłyby do dyspozycji Donalda Trumpa, który sugerował, iż skłoni Rosję i Ukrainę do szybkiego zakończenia wojny.
Tyle otrzymała już Ukraina
Ukraina prawdopodobnie już dawno przegrałaby wojnę, gdyby nie potężna amerykańska pomoc wojskowa. Jeszcze latem tego roku Stany Zjednoczone pochwaliły się listą sprzętu i pieniędzmi przekazanymi Ukrainie. Według szacunków amerykańska pomoc wojskowa wynosiła na tamtą chwilę już 53,7 miliarda dolarów od początku pełnoskalowej wojny oraz 54,4 miliarda dolarów od 2014 roku.
Choć są to ogromne sumy, warto pamiętać, iż stanowią one jedynie kilka procent rocznego budżetu wojskowego Stanów Zjednoczonych, który wynosi ponad 800 miliardów dolarów. Dodatkowo, dzięki Ukraińcom, Amerykanie skutecznie osłabiają rosyjski potencjał militarny. Rosyjskie magazyny pustoszeją, a amerykańscy żołnierze nie muszą angażować się osobiście, co sprawia, iż sytuacja jest bardzo korzystna dla USA.