Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u

polska-zbrojna.pl 6 miesięcy temu

Tegoroczni absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej wzmocnią korpusy oficerskie m.in. cyberbezpieczeństwa, logistyki i sił powietrznych. – Bycie oficerem to odpowiedzialność za ludzi – podwładnych i naszych współobywateli, których obrona jest naszą główną misją – mówił podczas promocji oficerskiej gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.



Na uroczystej promocji oficerskiej, która odbyła się 6 lipca w Wojskowej Akademii Technicznej, stopień podporucznika otrzymało ponad 600 absolwentów uczelni. 504 z nich to absolwenci pięcioletnich studiów magisterskich, a 106 ukończyło sześciomiesięczne Studium Oficerskie. Akademia jak co roku wyróżniła również prymusów. Oni jako pierwsi zostali promowani na pierwszy stopień oficerski. Najlepszy z nich – ppor. Radosław Jurecki, absolwent Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa – został wyróżniony przez prezydenta Andrzeja Dudę honorową bronią białą. Średnia jego ocen wynosiła 4,78. Drugą lokatę zdobył ppor. Jakub Grątkiewicz, absolwent Wydziału Cybernetyki, ze średnią ocen 4,75. Został nagrodzony honorową bronią białą przez ministra obrony narodowej. Trzecią lokatę uzyskał ppor. Kajetan Płachta, który ukończył studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej. Jego średnia ocen wyniosła 4,70, za co został wyróżniony przez rektora-komendanta WAT-u sygnetem absolwenta Wojskowej Akademii Technicznej.

REKLAMA

Absolwentów WAT-u na oficerów mianowali m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski, zastępca szefa SGWP gen. dyw. Dariusz Pluta oraz dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz.

Trudności budują charakter

Do nowo mianowanych oficerów zwrócił się gen. Wiesław Kukuła, szef SGWP. – Wiem, jak wiele wyrzeczeń i trudów kosztują te studia. Ale to właśnie pokonywanie trudności buduje siłę charakteru, ten zaś jest cechą każdego dobrego oficera. Wasze wyjątkowe kwalifikacje predysponują was do roli liderów cyfrowej transformacji sił zbrojnych i państwa – powiedział generał. – Bycie oficerem oznacza jednak nie tyle obcowanie z technologią, co codzienną odpowiedzialność za ludzi – podwładnych i naszych współobywateli, których obrona jest naszą główną misją – zaznaczył szef SGWP. Przedstawił młodym oficerom dziesięć zasad, którymi powinni się kierować w swojej służbie. Dotyczą one m.in. dbania o swoich żołnierzy, szacunku do dowódców, potrzeby podejmowania wyzwań, pokory i dążenia do zwycięstwa. „Bądź zmianą na lepsze. Nie czekaj, aż zmiana przyjdzie z góry. Inspiruj zmiany, zmieniaj siebie i swoje najbliższe otoczenie. Ludzie uwielbiają wyzwania. Dawaj je im. Bądź cierpliwy i konsekwentny” – głosi jedna z zasad przedstawionych przez gen. Wiesława Kukułę.



WAT – miejsce dla ludzi wyjątkowych

Do wychowanków Wojskowej Akademii Technicznej zwrócił się również jej rektor-komendant gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak. Podkreślił znaczenie Polski dla NATO i Unii Europejskiej. – Stąd też ogromnie ważne są decyzje i działania podejmowane w tej chwili przez władze państwowe i dowódców Wojska Polskiego na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa naszego państwa i obronności, szczególnie w kontekście aktualnych wydarzeń – mówił gen. Wachulak. – Nie możemy wybrać czasów, w jakich żyjemy, jednak możemy wybrać drogę, którą będziemy podążać. Wasza dzisiejsza obecność jest dowodem na to, iż waszym sercom bliskie jest bezpieczeństwo ojczyzny i czujecie się odpowiedzialni za jej przyszłość. Za to wam z całego serca dziękuję – powiedział rektor-komendant.

Młodzi oficerowie wysłuchali również listu, który skierował do nich zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda. „Nadchodzące lata przynoszą wyzwania w odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa i warunków stabilnego rozwoju kraju. Odpowiadając na nie, staramy się wzmacniać siły zbrojne ilościowo, dbając jednocześnie o ich rozwój jakościowy. Ma to odzwierciedlenie w licznych programach modernizacyjnych, które owocują coraz bardziej efektywnymi narzędziami przekazywanymi żołnierzom w postaci uzbrojenia i innego rodzaju sprzętu czy systemów wykorzystywanych na potrzeby obrony kraju” – napisał prezydent. Wskazał jednak, iż to, co stanowi o sile armii, to jej żołnierze. „To ludzki umysł, jego możliwości, nabyta wiedza i umiejętności stanowią wciąż najpotężniejszą broń, którą możemy przeciwstawić pojawiającym się zagrożeniom. Tradycją Wojskowej Akademii Technicznej jest gromadzenie w swoich murach takich właśnie umysłów i budowanie z nich zasobu talentów ukierunkowanych na działanie na rzecz bezpieczeństwa ojczyzny. Serdecznie dziękuję władzom, kadrze naukowo-dydaktycznej i wszystkim pracownikom uczelni za rozwijanie państwa indywidualnych predyspozycji i wzbogacanie ich dodatkowo o kwalifikacje niezbędne w służbie oficerskiej” – podkreślił prezydent.

Na uroczystości był też obecny Stanisław Wziątek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, który pogratulował oficerom oraz przeczytał list skierowany do nich przez wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. „Zdecydowali się Państwo na jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, zasłużenie cieszącą się prestiżem i wysokim uznaniem w środowisku naukowym, tak wojskowym, jak cywilnym. W jej murach zdobywało przed wami wiedzę i oficerskie szlify wielu późniejszych wybitnych dowódców, naukowców i wynalazców, wielkich patriotów i wartościowych obywateli. Studia w tej uczelni oznaczały lata ciężkiej pracy, mobilizacji i determinacji, a i prawdopodobnie wyrzeczeń oraz podporządkowania im swoich planów. Myślę, iż było warto, bo jest to rzeczywiście miejsce dla ludzi wyjątkowych, mających wyraźnie ukierunkowane zainteresowania i jasno wytyczone cele, dla tych, którzy wiedzą, co chcą w życiu robić i jak to osiągnąć” – napisał w liście Władysław Kosiniak-Kamysz.

W imieniu nowo mianowanych oficerów głos zabrał ppor. Radosław Jurecki, prymus WAT-u. – Możemy dumnie, mianowani przez panów generałów, po złożeniu uroczystego ślubowania wkroczyć w kolejny etap naszego żołnierskiego życia. W 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, świadomi wyzwań, jakie na nas czekają, wstępujemy w szeregi oficerów Wojska Polskiego – mówił. Oficer podziękował m.in. wykładowcom WAT-u za trud włożony w ich wykształcenie. – Zapewniamy, iż wnioski, jakie wyciągnęliśmy ze współpracy z wami, będą stanowiły podwaliny naszej przyszłej służby, przede wszystkim jako dowódców – powiedział ppor. Radosław Jurecki.

Mianowani w sobotę oficerowie zasilą korpusy osobowe: inżynierii wojskowej – 36 absolwentów, kryptologii i cyberbezpieczeństwa – 40, logistyki – 180, łączności i informatyki – 95, obrony przed bronią masowego rażenia – 13, ogólny – 2, przeciwlotniczy – 20, rozpoznania i walki elektronicznej – 29, sił powietrznych – 43, wojsk lądowych – 38 i Żandarmerii Wojskowej – 8 absolwentów. Natomiast absolwenci sześciomiesięcznego kursu zasilą korpusy osobowe: kryptologii i cyberbezpieczeństwa – 6 absolwentów, logistyki – 44, łączności i informatyki – 53 oraz sił powietrznych – 1 absolwent.

Ewa Korsak
Idź do oryginalnego materiału