Orla Skała – zapomniany strażnik historii i geologiczna perełka Szklarskiej Poręby

karkonoszego.pl 1 tydzień temu
Orla Skała, położona w malowniczej części Szklarskiej Poręby, to niepozorne, ale wyjątkowo interesujące miejsce, które łączy w sobie fascynującą geologię z intrygującymi wątkami historycznymi. Dziś często pomijana przez turystów, dawniej była oficjalnym pomnikiem przyrody, chronionym już w czasach niemieckich – aż do 1945 roku. Geologiczny majstersztyk

Orla Skała to grupa granitowych ostańców, które przez tysiące lat kształtowały siły przyrody, a zwłaszcza wietrzenie chemiczne i fizyczne. Prawdziwą perełką tego miejsca są kociołki wietrzeniowe, które występują tu zarówno w formie pionowej (głębokie, cylindryczne zagłębienia przypominające studzienki), jak i poziomej – rzadziej spotykanej, gdzie zagłębienia przypominają wydrążone miski osadzone na płaszczyznach skał. To geologiczna rzadkość w skali regionu, a ich występowanie świadczy o długotrwałym oddziaływaniu wody, mrozu i wiatru, które rzeźbiły granitowe bloki przez epoki.

[foto:7474858]

Na jednej ze skał można odnaleźć wykute w skale schodki, być może prowadziły one niegdyś na punkt widokowy, który z czasem został zapomniany i zarośnięty.

[foto:7474849]

Obóz pod Orlą Skałą i rozejm 1807 roku

Orla Skała ma również swój militarny rozdział. W czerwcu 1807 roku, podczas wojen napoleoński
Idź do oryginalnego materiału