Ósemka trwa. Szkolenie wyrównawcze kandydatów do WOT w Winowie

doxa.fm 3 godzin temu
Fot. Radio Doxa

17. Opolska Brygada Obrony Terytorialnej w ramach szkolenia wyrównawczego zorganizowała dziś zajęcia taktyczne. W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze rezerwy, którzy chcą powrócić do służby i zasilić szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Jest to szkolenie dla tych, którzy już wcześniej mieli styczność z wojskiem, ale doszli do wniosku, iż chcą kontynuować służbę. Są to rezerwiści, studenci Legii Akademickiej, funkcjonariusze innych służb, którzy zgłosili się jako ochotnicy i wcielili się w zeszłą sobotę do 17. Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, żeby podnosić swoje kwalifikacje, doskonalić się i służyć lokalnej społeczności. Szkolenie związane jest z typową taktyką w terenie, pracą na broni, umiejętnością zgrywania się poszczególnych żołnierzy w grupach, umiejętnością ewakuacji rannych z pola walki i zachowania się przy kontakcie z przeciwnikiem. Wiele elementów z takiego podstawowego abecadła wojskowego. Ci, którzy biorą udział w tym szkoleniu już się z tym spotkali. Teraz tylko przypominamy im pewne elementy. Mamy tutaj również do czynienia z regulaminami, zapoznaniem się z przepisami, musztrą. Nie brakuje umiejętności integracji, poznawania się, bo przecież żołnierze będą realizować te zadania wspólnie i muszą mieć do siebie duże zaufanie, stąd również takie elementy tego szkolenia – informuje porucznik Marek Wręczycki, oficer prasowy 17. Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Biorę pod uwagę wstąpienie do zawodowej służby wojskowej, więc na razie próbujemy swoich sił tutaj. Wcześniej przez sześć tygodni byłam w Legii Akademickiej sześć tygodni. Tato też służył w wojskach desantowych, więc można powiedzieć, iż tradycja w rodzinie jest. Chciałabym pomóc lokalnej społeczności, przyczynić się do ochrony państwa i dalej się kształcić. Byłam dwa razy na ćwiczeniach wojskowych, raz byliśmy na poligonie, raz w jednostce szkoliliśmy się. Mieliśmy dużo zajęć taktycznych, strzelanie – opowiada Sandra, uczestniczka szkolenia.

– Wcześniej służyłem w Wojskach Lądowych. Wspominam to dobrze, natomiast przychodzi taki czas, iż trzeba się rozwijać dalej. Jest to szkolenie, które daje nam zdolność do tego, abyśmy mogli porównać, czego nauczyliśmy się do tej pory. Każdy ma różne doświadczenia i te doświadczenia sobie sumujemy, ujednolicamy je do jednego poziomu. Zgłosiłem się, ponieważ kierowała mną chęć dalszego rozwoju, możliwość spotkania się z ludźmi, którzy wcześniej też służyli i zestawienia swoich umiejętności – mówi starszy szeregowy Wojciech, uczestnik ćwiczeń.

Kolejne elementy wiedzy i umiejętności żołnierze przyswajać będą podczas dwudniowych szkoleń rotacyjnych odbywających się według kalendarza ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej.

Marek Wręczycki, uczestnicy szkolenia:

Dłuższa relacja:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału