Osiem lat 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

gizycko.info 4 godzin temu

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej ma już 8 lat. To jedna z pierwszych utworzonych w Polsce brygad OT, która dziś jest największą w kraju i niedługo będzie obchodziła swoje święto. To dobra okazja do podsumowań, ale także – planów na przyszłość.

CZAS ROZWOJU

Osiem lat istnienia 4W-MBOT, to czas intensywnego rozwijania potencjału osobowego. Profesjonalny system szkolenia, doświadczeni instruktorzy oraz możliwość łączenia służby w wojsku z nauką i pracą w środowisku cywilnym – to wszystko sprawia, iż liczba ochotników zainteresowanych służbą w WOT i w czwartej brygadzie rośnie. w tej chwili to najliczniejsza brygada OT w Polsce. Ale kluczem do rozwoju formacji nie jest liczba terytorialsów, ale ich zaangażowanie i poziom wyszkolenia. A te są stale weryfikowane.

Żołnierze przechodzą sprawdzian wiedzy i umiejętności nie tylko podczas szkolenia, ale także podczas realnych działań przeciwkryzysowych, w które angażuje się brygada – zaznacza płk Jarosław Kowalski, Dowódca 4W-MBOT. To chociażby służba na granicy, a wcześniej – działania podczas pandemii COVID-19, wsparcie instytucji pomagających uchodźcom z Ukrainy, czy zakończona niedawno Operacja Feniks, czyli walka ze skutkami ubiegłorocznej powodzi na południu Polski.

TRZYDNIOWE ŚWIĘTO

Terytorialsi z Warmii i Mazur będą celebrowali święto swojej brygady przez trzy dni: rozpoczną 11 maja w Warszawie, uroczystością upamiętniającą patrona 4W- MBOT kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga. 12 maja zorganizują galę w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, dzień później – 13 maja – między innymi uroczysty apel na terenie jednostki.

Każdego roku święto jest okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy i cywilnych pracowników brygady, a także do podziękowania osobom i instytucjom, które wspierają terytorialsów i współpracują z nimi na co dzień.

HARMONOGRAM:

11 maja 2025

godz. 11:00 uroczystość przy tablicy upamiętniającej kpt. Gracjana Fróga (Warszawa, teren aresztu przy ul. Rakowieckiej)

12 maja 2025

godz. 12:00 Gala w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

13 maja 2025

godz. 8:30 odsłonięcie obelisku, poświęconego kpt. Gracjanowi Klaudiuszowi Frógowi, patronowi 4 W-MBOT (teren jednostki przy ul. Saperskiej w Olsztynie)

godz. 10:00 msza św. w intencji żołnierzy (kościół garnizonowy w Olsztynie, ul. Kromera)

godz. 12:00 uroczysty apel (teren jednostki przy ul. Saperskiej)

********************************************************************

4W-MBOT

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym, najmłodszym, rodzajem Sił Zbrojnych RP (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych). Oficjalną datą ich utworzenia jest styczeń 2017 roku. W tym samym roku rozpoczęło się formowanie pierwszych sześciu brygad OT, w tym – 4 Warmińsko-Mazurskiej. w tej chwili brygad jest w Polsce dwadzieścia, a liczba żołnierzy WOT przekroczyła 42 tysiące. 4 W-MBOT ma ponad 3,5 tysiąca żołnierzy i jest największą pod względem liczebności brygadą WOT. Tworzą ją trzy bataliony lekkiej piechoty (w Morągu, Ełku i Olsztynie), dwa bataliony obrony pogranicza (w Giżycku i Braniewie) oraz samodzielne kompanie.

ŚWIĘTO I PATRON BRYGADY

Data święta 4W-MBOT odwołuje się do wydarzeń z 13 maja 1944 roku: wówczas rozpoczęła się bitwa pod Murowaną Oszmianką, zakończona zwycięstwem Armii Krajowej z oddziałami kolaborującego z Niemcami Litewskiego Korpusu Lokalnego. Do tego zwycięstwa walnie przyczynił się patron brygady, kpt. Gracjan Klaudiusz Fróg i dowodzona przez niego 3 Wileńska Brygada AK.

Kpt. Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec”, podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, twórcą i dowódcą 3 Wileńskiej Brygady AK. Już po wojnie kpt. Fróg został aresztowany przez komunistyczną bezpiekę i fałszywie oskarżony o współpracę z III Rzeszą. Po brutalnym śledztwie i sfabrykowanym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonany został 11 maja 1951 w Warszawie, na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej. Proces „Szczerbca” był sfabrykowany, a dowody zostały sfałszowane, co wykazał przeprowadzony kilkanaście lat później proces rehabilitacyjny, w wyniku, którego kpt. Fróg został oczyszczony z zarzutów.

Pięć lat temu, z inicjatywy czwartej brygady, w areszcie przy Rakowieckiej, odsłonięta została tablica, upamiętniająca tę zbrodnię i postać „Szczerbca”. Tradycją warmińsko-mazurskich terytorialsów jest wojskowa zbiórka przy tej tablicy w rocznicę śmierci 11 maja.

(Zespół prasowy 4W-MBOT)

Idź do oryginalnego materiału