W dniach 14-15 grudnia br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT odbyli ostatnie już w tym roku szkolenia rotacyjne. Ćwiczyli na obiektach wojskowych, w terenie zurbanizowanym, a także w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.
Jednym z elementów ostatniego w tym roku szkolenia rotacyjnego lubelskich Terytorialsów były warsztaty w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie. Żołnierze 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty doskonalili kompetencje zarówno w zakresie pierwszej pomocy cywilnego ratownictwa medycznego, jak i medycyny taktycznej.
Szczególny nacisk podczas zajęć położony był na doskonalenie praktycznych umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej w środowisku cywilnym. Ćwiczono m.in. udrożnianie dróg oddechowych, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy różne zastosowanie opatrunków znajdujących się na wyposażeniu apteczek samochodowych oraz wojskowych indywidualnych pakietów medycznych.
Czytaj: Diamentowe i Złote Gody [ZDJĘCIA]
Zdobytą na warsztatach wiedzę następnego dnia żołnierze mogli zweryfikować podczas zajęć taktycznych w okopach, na lubelskim poligonie na Majdanku. Ćwiczono m.in. samopomoc medyczną, udzielanie pierwszej niezbędnej pomocy rannemu, ewakuację poszkodowanych ze strefy „zero” do punktu „stabilizacji życia”. Jednym z celów zajęć było zestawienie oraz porównanie wiedzy i umiejętności z zakresu cywilnej medycyny ratunkowej, z ratownictwem taktycznym.
Podczas kolejnego modułu szkoleniowego, w ramach współpracy cywilno-wojskowej, Terytorialsi z 213 klp wzięli udział w ćwiczeniu pk. „KASA”, organizowanym przez Kasę Unii Lubelskiej. Scenariusz zakładał symulację ataku grupy dywersyjno-rozpoznawczej na obiekty instytucji, w celu przejęcia danych o ludności cywilnej. Ćwiczenie odbyło się jednocześnie w dwóch obiektach na terenie Lublina i miało na celu sprawdzenie procedur bezpieczeństwa instytucji finansowej w sytuacjach kryzysowych. Dla Terytorialsów była to doskonała sposobność do przećwiczenia planowania i prowadzenia działań kompanii lekkiej piechoty w terenie zurbanizowanym.
Zobacz: Hrubieszów: PCK ma moc dzięki Nim! [ZDJĘCIA]
Równie intensywnie w miniony weekend szkolili się Terytorialsi z Zamościa. Na strzelnicy Hubale doskonalili umiejętności strzeleckie, odbyli również zajęcia z taktyki oraz szkolenie z działań w warunkach zanieczyszczenia bronią masowego rażenia, w tym posługiwanie się indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami oraz przyrządami rozpoznawania skażeń. Ostatnie w tym roku ćwiczenia odbyli również zamojscy łącznościowcy.
Szkolenie rotacyjne to podstawowa forma szkolenia żołnierzy WOT – trwa dwa dni i odbywa się w weekend. Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej zobligowany jest raz w miesiącu stawić się na takie ćwiczenia. Zajęcia organizowane są na obiektach wojskowych – strzelnicach, poligonach i placach ćwiczeń, a także na obiektach cywilnych w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO).
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z wojskiem, dołącz do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W 2025 roku lubelscy Terytorialsi przeprowadzą pięć szkoleń podstawowych dla osób, które nigdy nie były w wojsku, w terminach: 14.02-01.03, 9-24.05, 4-19.07, 5-20.09 oraz 14-29.11. Wniosek o powołanie do służby można składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu. Możesz również skorzystać z pomocy rekrutera – kontakty dostępne są w wyszukiwarce https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zobacz też:
Rafał Trzaskowski w Werbkowicach i Hrubieszowie [ZDJĘCIA]
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres [email protected]
info i fot. 2LBOT / MG