OŚWIĘCIM. 27 stycznia delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza

oswiecimonline.pl 11 miesięcy temu

W 79. rocznicę oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau oraz miasta Oświęcim spod niemieckiej okupacji, wspólna delegacja władz Powiatu Oświęcimskiego i partnerskiego Powiatu Dachau na czele z 𝐰𝐢𝐜𝐞𝐬𝐭𝐚𝐫𝐨𝐬𝐭𝐚𝐦𝐢 Paweł Kobielusz i 𝐌𝐚𝐫𝐞𝐬𝐞 𝐇𝐨𝐟𝐟𝐦𝐚𝐧𝐧 uczciły to wydarzenie oddając hołd ofiarom niemieckiej fabryki zagłady przed Ścianą Śmierci.

Następnie przedstawiciele obu zaprzyjaźnionych powiatów: wicestarosta Paweł Kobielusz, wicestarosta 𝐌𝐚𝐫𝐞𝐬𝐞 𝐇𝐨𝐟𝐟𝐦𝐚𝐧𝐧, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu 𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐒́𝐫𝐞𝐧𝐢𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢 𝐢 𝐖𝐨𝐣𝐜𝐢𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐚𝐣𝐝𝐚𝐬, radny 𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤 𝐒𝐳𝐮𝐬𝐭𝐞𝐫, 𝐁𝐞𝐫𝐧𝐚𝐝𝐞𝐭𝐭𝐚 𝐂𝐳𝐞𝐜𝐡-𝐒𝐚𝐢𝐥𝐞𝐫 ze starostwa w Dachau Landratsamt Dachau oraz 𝐒𝐚𝐧𝐚 𝐓𝐚𝐰𝐚𝐟 𝐢 𝐋𝐮𝐢𝐬 𝐒𝐜𝐡𝐧𝐞𝐢𝐝𝐞𝐫 z Młodzieżowej Rady Powiatu Dachau wraz z kilkudziesięcioma innymi delegacjami uczestniczyli w południe w uroczystościach na placu Kościuszki w Oświęcim – Miasto Pokoju – City of Peace, składając wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Wieczorem delegacje Powiatu Oświęcimskiego i Dachau wezmą udział w uroczystościach na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau.
KL Auschwitz-Birkenau stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Powiat Oświęcimski / Fot.RafLor

Idź do oryginalnego materiału